Ian Richardson


(Ian William Richardson)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 7.4.1934

Zemřel: † 9.2.2007

Miesto Narodenia: Edinburgh, Skotsko, Velká Británie

Miesto úmrtí: Londýn, Anglie, Velká Británie

 

...více

Životopis

Tento rodák ze Skotska objevil svůj herecký talent již ve čtrnácti letech. Po službě v armádě byl přijat na školu dramatických umění v Glasgow. Po krátké době strávené v divadle v Birminghamu se stal členem Royal Shakespeare Company, jejímž byl zakládajícím členem, a v níž setrval v letech 1960-1975. Přestože později prorazil i v televizi a ve filmu lze Iana Richardsona označit hlavně za klasického divadelního herce. Lásku k divadlu si také uchoval až do konce života. Objevil se také v několika rolích na Broadwayi, zahrál si např. Profesora Higginse v My Fair Lady v roce 1976.

Svou první filmovou roli získal v přepisu divadelní hry, v níž hrál hlavní roli, MARAT-SADE (1967) v režii Petera Brooka. Nezískával hlavní role a své postavy si dobře vybíral. Objevil se ve fantasy Terry Gilliama BRAZIL (1985), v dramatu BURNING SECRET (1988) režiséra Andrewa Birkina, hořké komedii Toma Stopparda ROSENCRANTZ A GUILDENSTERN JSOU MRTVI (1990) nebo v M. BUTTERFLY (1993) Davida Cronenberga. Výčet filmů ukončuje role v thrilleru z vikroriánské Anglie Z PEKLA (2001) a jeho úplně poslední film, austenovská romantika VÁŠEŇ A CIT (2007).

Do většího povědomí diváků se zřejmě zapsal mnoha svými nezapomenutelnými televizními výkony. Jeho první velkou rolí byl Bill Haydon alias Tailor v adaptaci TINKER, TAILOR, SOLDIER, SPY (1979). Během 80. let byl známý jako major Neuheim v oceňované sérii PRIVATE SCHULZ nebo jako Sir Evans v PORTERHOUSE BLUE. V roce 1986 si zahrál Jawaharlála Néhrúa v TV seriálu LORD MOUNTBATTEN: POSLEDNÍ VICEKRÁL. Jeho asi zcela nejslavnější rolí vůbec je politik post-thatcherovského období Francis Urquhart v sérii HOUSE OF CARDS podle předlohy Michaela Dobbse. Za první díl HOUSE OF CARDS (1990) získal cenu britské akademie BAFTA pro nejlepšího TV herce a za obě pokračování TO PLAY THE KING (1993) a THE FINAL CUT (1995) obdržel nominace.

V novém miléniu zazářil v sérii BBC MURDER ROOMS (2000-2001), kde vytvořil postavu doktora Josepha Bella, údajného předobrazu Sherlocka Holmese. Samotného Holmese si zahrál dvakrát v roce 1983 ve zpracování PSA BASKERVILLESKÉHO a ZNAMENÍ ČTYŘ. V roce 2005 získal roli kancléře v úspěšném TV dramatu BLEAK HOUSE a o rok později zazářil v adaptaci novely Terryho Pratchetta HOGFATHER. Celkem pětkrát si také zahrál se svým synem Milesem, naposledy v roce 2001 ve slečně Marplové v díle Mrtvola v knihovně.

V roce 1989 byl královnou vyznamenán Řádem Britského impéria. Ian Richardson zemřel 9.února 2007 ve spánku na srdeční zástavu , bylo mu 72 let. Od roku 1961 byla jeho manželkou herečka Maroussia Frank, s níž měl dva syny, z nichž jeden, jak již bylo řečeno, pokračuje v jeho šlépějích.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.