Lon Chaney


(Leonidas Frank Chaney)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 1.4.1883

Zemřel: † 26.8.1930

Miesto Narodenia: Colorado Springs, Colorado, USA

Miesto úmrtí: Hollywood, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Lon Chaney (vlastním jménem Leonidas Frank Chaney) se narodil 1. dubna 1883 ve státě Colorado v USA. Byl synem hluchoněmých rodičů Franka a Emmy Chaneyových a proto se v dětství naučil komunikovat prostřednictvím pantomimy, rukou a výrazu v obličeji. Už v ranném věku se u něho projevovala touha bavit ostatní a jelikož měl tři sourozence, často je bavil svými pantomimickými výstupy a scénkami, které sám vymýšlel.

Když dospěl v mladého muže, začal pracovat jako průvodce turistů. Zde naplno rozvinul svou lásku pro život ve společnosti mezi lidma. V roce 1902, když mu bylo devatenáct, už naplno propadá kouzlu divadla a sehrává svou první divadelní roli v jedné amatérské hře v místním domě opery. Jeho herecké nadání je velmi přesvědčivé a tak se zakrátko stává členem jedné herecké společnosti. V roce 1905 se při jednom vystoupení seznamuje s mladou zpěvačkou Clevou Creighton, se kterou se nakonec ožení a narodí se jim syn Lon. Ten se později vydá v otcových šlépějích. Jak už to v životě chodí, jejich manželství netrvá dlouho. Postupně si začínají čím dál méně rozumět a v roce 1913 se Cleva pokusí dokonce o sebevraždu otrávením. Rozvod tedy na sebe nenechá dlouho čekat, Chaney vyhrává soud a zůstává se svým synem.

V těchto těžkých dobách se rozhodne opustit divadelní prkna a přejít do světa filmu. Zakrátko odjíždí do Holywoodu a začíná natáčet své první tehdy ještě němé snímky. Zlom v jeho kariéře nastává, když v roce 1923 bravurně ztvární postavu Quasimoda v klasickém snímku ZVONÍK OD MATKY BOŽÍ (HUNCHBACK OF NOTRE DAME).V tomto snímku Chaney poprvé skutečně zazáří a začnou se mu hrnout nabídky na další role. Na svůj absolutní triumf si však počkal až do roku 1925, kdy se hollywoodský režisér Rupert Julian rozhodl převést na filmové plátno klasický gotický román Gastona Lerouxe - FANTOM OPERY (PHANTOM OF THE OPERA). V tomto snímku Chaney zúročí všechny své dosavadní zkušenosti a postava tajemného fantoma se stává jeho životní rolí.

Díky roli fantoma se Chaney stává hereckou hvězdou Holywoodu. Během dalších let ztvární celou řadu rolí převážně v hororových snímcích a upevňuje tak svou pozici hororového krále stříbrného plátna. Snímek PEKELNÁ TROJKA (UNHOLY THREE) je Chaneyho prvním zvukovým filmem a zároveň jeho celkově posledním snímkem, jelikož v těch dobách se začíná potýkat s rakovinou hrtanu, které 26. srpna 1930 v Holywoodu nakonec podlehne.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.