Alida Valli


(Alida Maria Laura von Altenburger)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (1 hlas)

Herec,   

Narodený: 31.5.1921

Zemřel: † 22.4.2006

Miesto Narodenia: Pula, Istrie, Itálie

Miesto úmrtí: Řím, Itálie

 

...více

Životopis

Italská herečka Alida Valli se narodila jako Alida Maria Laura von Altenburger 31. května 1921 v přístavním městečku Pula na jihu Istrijského poloostrova (tehdy patřící Itálii, dnes Chorvatsku). Pocházela z národnostně smíšeného manželství, matka byla Italka a otec Rakušan. V patnácti letech odjela do Říma, kde začala studovat herectví na vysoké škole Centro Sperimentale di Cinematografia. Po dobu studia žila u svého strýce, kterým byl Ettore Tolomei (rozporuplná postava italské politické scény dvacátých let minulého století). Herectví se začala aktivně věnovat již během studií.

Na filmovém plátně debutovala již v roce 1934 ve snímku IL CAPPELLO A TRE PUNTE. První větší úspěch přišel v roce 1938 s filmem Maxe Neufelda TISÍC LIR ZA MĚSÍC. Další úspěch zaznamenala ztvárněním role mladé matky ve filmu Maria Soldatiho MALÝ STARODÁVNÝ SVĚT v roce 1941. Dalším mezníkem její kariéry byl rok 1946, kdy jí pozval do Hollywoodu producent David O. Selznick a obsadil jí do filmu Alfréda Hitchcoka PŘÍPAD PARADINOVÁ, kde si zahrála po boku Gregory Pecka. Počátkem 50. let se vrátila do Evropy a v dalších letech zazářila v několika francouzských a italských filmech. Velký úspěch zaznamenala v roce 1954 ztvárněním role italské hraběnky v milostném dramatu režiséra Viscontiho VÁŠEŇ.

V letech 1954 - 1957 musela přerušit svou hereckou kariéru, když byla zapletena do skandálu ohledně vraždy italské modelky Wilmy Montesiové, spojené s drogami a sexuálními orgiemi. Do skandálu byli tehdy zapleteni vysoce postavení lidé , zasahující do politické a aristokratické sféry. Po zdlouhavém vyšetřování nakonec byli všichni zproštěni obvinění a vražda zůstala nevyřešena. Tímto skandálem se nechal inspirovat Federico Fellini a natočil v roce 1960 kontroverzní snímek SLADKÝ ŽIVOT, který zbudil bouřlivé reakce z řad italského publika.

Po vynucené pauze se v roce 1957 vrátila na filmové plátno a svým výkonem ve snímku VÝKŘIK režiséra Antonioniho se vrátila na přední příčky popularity. V dalších letech se objevila v několika filmech slavných režisérů, například : KRÁL OIDIPUS Piera Paola Pasoliniho, STRATEGIE PAVOUKA , DVACÁTÉ STOLETÍ (oba Bernardo Bertolucci) a VZDECHY Daria Argenta. V roce 1982 obdržela Donatellova Davida za roli hospodyně ve filmu M. T. Giordana PÁD VZDOROVITÝCH ANDĚLŮ. Za celoživotní dílo byla v roce 1991 poctěna Zvláštním Donatellovým Davidem.

Alida Valli byla dvakrát vdaná. Z prvního manželství s Oscarem de Mejo (klavírista a skladatel) vzešli dva syni, Pier Paolo a Larry. Manželství trvalo osm let, když v roce 1952 skončilo rozvodem. Jejím druhým manželem byl Giancarlo Zagni, ale ani toto manželství nevydrželo. Alida Valli zemřela 22. dubna 2006 v Římě ve věku nedožitých 85 let. Je pochovaná na římském hřbitově Verano.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.