Courtney Love


(Courtney Michelle Harrison)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 9.7.1964

Miesto Narodenia: San Francisco, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Courtney Michelle Harrison se narodila 9. července 1964 v San Franciscu do rodiny hippies. Její otec Hank Harrison byl spolupracovníkem a obdivovatelem skupiny Grateful dead a její matka Linda Caroll byla psycholožkou. Rodiče se rozvedli, když byla Courtney ještě velmi malá a ona nadále vyrůstala s matkou a jejími novými nápadníky. Rodina se potloukala po různých hippie komunitách v Oregonu a osud jí nakonec zavál až na Nový Zéland. Courtney se již v poměrně raném věku rozhodla být muzikantkou a věnovala se psaní poezie. V patnácti letech se začala ubírat svou vlastní cestou, opustila rodinu a procestovala USA, Velkou Británii a Irsko. V té době žila ze svěřeneckého fondu, který pro ní založili adoptivní rodiče její matky. Nějaký čas pobývala v Liverpoolu, kde se stala známou tváří na rockových koncertech. Po skončení této cestovatelské etapy se vrátila do domovského Oregonu, jmenovitě do Portlandu. Živila se vším možným, mj. jako striptýzová tanečnice a stále snila svůj sen o velké kariéře rockerky. I v Portlandu se ochomejtala kolem rockových kapel a zakrátko začala chodit se zpěvákem tehdy nejznámější portlandské kapely Theatre of Sheep, Rozzem Rezabekem.

„Já nejsem ženská, já jsem přírodní síla.“

Courtney po rozchodu s Rozzem znovu cestovala, objevovala se např. v San Franciscu, kde chvíli působila jako zpěvačka začínajících Faith no more. V roce 1987 se v Los Angeles seznámila s muzikantkou Kat Bjelland, s kterou založila či působila v několika kapelách. Každá z nich měla jepičí život až na nejúspěšnější z nich Babes in Toyland. Z té však byla Courtney rychle vyhozena i kvůli tomu, že vztahy mezi oběma hudebnicemi se dramaticky zhoršily. V roce 1989 si Courtney dala inzerát do losangeleského punkového fanzinu Flipside, na který odpověděl kytarista Eric Erladson a vznikla kapela Hole. Jejich první album „Pretty on inside“, které produkovala Kim Gordon ze Sonic Youth zaznamenalo v alternativních vodách nemalý úspěch. Courtney pronikala do vyšších kruhů a zajistila si známost např. s Michaelem Stipem z R.E.M. či Billym Corganem ze Smashing pumpkins. V roce 1990 však potkala v jednom z Portlandských klubů tu nejzásadnější známost - zpěváka tehdy také v podstatě začínající kapely Nirvana, Kurta Cobaina. Ten odolával nějaký čas jejím svodům a nabídkám, znovu se setkali až na jaře 1991 v Los Angeles. To už však byla tzv. „ruka v rukávě“. Zakrátko Courtney zjistila, že je těhotná a v únoru 1992 se na Havaji konala svatba. Z jejího manžela se mezitím díky nebývalému úspěchu alba „Nevermind“ stala rocková ikona světového formátu. Osmnáctého srpna 1992 se jim narodila dcera Frances Bean, pojmenovaná podle herečky Frances Farmer, jejíž osud Cobaina fascinoval (některé zdroje však mluví spíše o inspiraci jménem zpěvačky anglické skupiny Vaselines – Francis McKee). Její kmotrou byla herečka Drew Barrymore.

„Kokain je takové opravdu zlé kafe.“ (na otázku co řekla své dceři o drogách)

Zpočátku idylický vztah se začal po čase rozkládat kvůli rozdílnosti povah obou aktérů a samozřejmě také drogovým excesům. Čtyři dny před vydáním druhého a velmi úspěšného alba Hole „Live through this“ byl Kurt nalezen mrtvý v jejich domě v Seattlu. O dva měsíce později zemřela na předávkování heroinem basistka Hole Kristen Pfaff, která byla později nahrazena Mellisou auf der Maur (mj. členka Smashing pumpkins). V září 1994 skupina vyrazila na úspěšné světové turné. V roce 1997 vyšlo předposlední album Hole – „My body, the hand grenade“ složené z různých raritních nahrávek z minulosti. V roce 1998 kapela uvedla svoji poslední studiovou desku Celebrity Skin, za kterou byla v několika kategoriích nominována na cenu Grammy, a na které se podílel Billy Corgan. V roce 2002 skupina ohlásila rozpad. Courtney však s muzikou neskončila a v roce 2004 vydala sólové album „America´s sweetheart“, které si však komerčně nevedlo vůbec dobře a i reakce kritiky byly rozporuplné. V roce 2008 by mělo vyjít její druhé album „Nobody´s Daughter“.

„Už nehodlám nikoho napadat, kromě toho kokota co o mě pořád píše písničky“ (interview u Howarda Sterna na adresu bubeníka Nirvany a zpěváka Foo fighters Davida Grohla)

Co týče herecké kariéry, tak ta u Courtney Love započala v roce 1986, kdy se objevila v biografickém filmu SID A NANCY. Courtney se ucházela o roli Nancy, ale nakonec se musela spokojit s menší rolí Gretchen. Režisér Alex Cox jí pak svěřil roli i ve svém dalším filmu – v některých kruzích kultovní krimi parodii na westerny STRAIGHT TO HELL. Film mj. proslul právě obsazením, např. muzikantů jako Joe Strummer a Elvis Costello nebo v roli zločineckého bosse Jim Jarmusch. V roce 1988 se ještě mihla v komedii TAPEHEADS. Pak přišla pauza až do veleúspěšného roku 1996. V tomto roce se mihla v dalším životopisném filmu BASQUIAT a ve filmu LÍBÁNKY BEZ ŽENICHA. Především jí ale objevil Miloš Forman, který se rozhodl jí obsadit do role Althey, manželky Larryho Flynta v připravovaném snímku LID VERSUS LARRY FLYNT. Kvůli její bouřlivácké pověsti si ji musel Forman trochu vyvzdorovat a především částka její pojistky byla tak vysoká, že jí studio odmítlo zaplatit – složili se na ní Forman, producent Oliver Stone a představitel hlavní role Woody Harrelson. Courtney se role zhostila na výbornou a otevřely se jí tím dveře do Hollywoodu. Její výkon byl oceněn nominací na Zlatý glóbus, několik dalších cen dokonce vyhrála, např. Cenu newyorských filmových kritiků. V roce 1999 se objevila ve snímku 200 CIGARET a v dalším Formanově filmu MUŽ NA MĚSÍCI. O rok později si zahrála v dalším životopisném filmu BEAT, tentokrát o spisovateli Williamu Burroughsovi (Kiefer Sutherland). Love ztvárnila roli Burroughsovi manželky Joan. Za roli lesbičky v dramatu JULIE JOHNSON získala cenu na festivalu L.A. Outfest (Los Angeles gay and lesbian film festival). V roce 2002 si zahrála únoskyni spolu s Kevinem Baconem ve filmu V PASTI / HRA O DÍTĚ. Posledním ohlášeným filmem je další biografie LOVELACE, tentokrát by Courtney měla ztvárnit legendární pornohvězdu Lindu Lovelace. Každopádně Love už nikdy nezopakovala úspěch z Larryho Flynta a nechme se překvapit, kam se její herecká kariéra bude dále ubírat.

„V rockovém průmyslu jste nicka, pokud jste neměli potyčku se mnou nebo jste nespali s Winonou Ryder.“

Courtney Love proslula celou řadou skandálů a je pod stálým dohledem bulváru. Známé jsou její aférky se známými celebritami – zpěváci Billy Corgan, Trent Reznor či Evan Dando, ale také herec Edward Norton, s kterým žila dva roky. Drogové úlety jí provázejí celý život, za činy spáchané v souvislosti s užíváním drog již byla několikrát postavena před úřední orgány. V roce 2003 jí dokonce byla odebrána dcera Frances, kterou po nějaký čas vychovávala Cobainova matka Wendy. Proslula také násilnickým chováním, když mnohokrát napadla jiné osoby, často novináře. Na závěr je ještě nutné zmínit, že se poměrně často spekuluje o tom, že svého manžela Kurta nechala zabít (či ho k sebevraždě přiměla svým chováním). Tyto teorie jsou shrnuty v dokumentu KURT AND COURTNEY od Nicka Broomfielda. Dokonce její vlastní otec, s kterým se Love již dlouho nestýká, vydal na toto téma již dvě knihy. A motiv? Říká se, že manželé Cobainovi měli před rozvodem. Dosti materiálně založená Courtney by si sice přišla i tak na slušné peníze, ale takto drží ve svých rukách úplně vše, včetně celého zlatého bonusu jménem Nirvana. Mimochodem v roce 2006 prodala 25% svých práv za 50 miliónů dolarů. V témže roce také vydala svůj životopis pod názvem Dirty Blonde.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.