Rade Šerbedžija

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 27.7.1946

Miesto Narodenia: Bunić, Chorvatsko, Jugoslávie

 

...více

Životopis

Chorvat se srbskými kořeny, Rade Serbedzija, se narodil 27. července 1946 ve vesnici Bunic. V 60. letech studoval drama na Univerzitě v Záhřebu. Po řadě vedlejších rolí na divadle získal v roce 1974 svoji průlomovou roli Hamleta na Letním festivalu v Dubrovníku.

V téže době si také poprvé zahrál ve filmu – a během pár let se stal jedním z nejoblíbenějších herců v bývalé Jugoslávii. Ačkoliv natočil více než 40 filmů a je často vidět na televizních obrazovkách, nedostal se herec do pozornosti západních režisérů až do natočení snímku Hanna's War roku 1988. Během balkánské války musel Serbedzija opustit s rodinou Bělehrad, odkud nakonec emigroval do USA.

Od poloviny 90. let se začal objevovat ve filmech uznávaných režisérů, jako jsou Stanley Kubrick (Eyes Wide Shut, 1999), John Woo (Mission: Impossible II, 2000) a Phillip Noyce (Tichý Američan, 2002). Hrál po boku hollywoodských hvězd, jako jsou Clint Eastwood (Vesmírní kovbojové, 2000, r. Clint Eastwood), Brad Pit (Hanebný pancharti, 2009, r. Quentin Tarantino) a Christian Bale (Batman začíná, 2005, r. Christopher Nolan). Serbedzija založil v roce 2000 úspěšné divadlo na Adriatic island of Brijuni, kde často hraje a režíruje.

V roce 2007 se objevil v šesté řadě úspěšného seriálu 24 hodin a zahrál si malou, ale významnou roli slavného výrobce kouzelných hůlek, Gregoroviche, v 1. části filmu Harry Potter a relikvie smrti (2010, r. David Yates). Také si zahrál si v režisérském debutu Angeliny Jolie V zemi krve a medu (2011).
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.