Jack Arnold


(Jack Arnold Waks)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 14.10.1916

Zemřel: † 17.3.1992

Miesto Narodenia: New Haven, Connecticut, USA

Miesto úmrtí: Woodland Hills, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Jack Arnold Waks se narodil 14. října 1916 v New Havenu v Connecticutu. Od mládí byl vášnivým čtenářem dobrodružných a vědecko-fantastických románů. Navštěvoval univerzitu v Ohiu, Akademii dramatických umění a stal se hercem. Působil na Broadwayi až do vypuknutí druhé světové války. Během té zábavní průmysl na čas opustil, protože narukoval do armády, kde chtěl sloužit u letectva, ale místo toho se dostal na tři roky ke spojařům. Po válce natočil 25 krátkých dokumentárních filmů pro ministerstvo zahraničí. Tím získal základní průpravu pro svou budoucí pestrou a bohatou kariéru.

Po příchodu do Universalu mu byla roku 1952 svěřena režie sci-fi NÁVŠTĚVA Z VESMÍRU. Příběh podle povídky Raye Bradburyho těžil z dobové posedlosti mimozemskými civilizacemi a zaznamenal mimořádný divácký ohlas a obdivné pobrukování v řadách kritiků. Arnold se stal jednou z nejvýraznějších a nejpozoruhodnějších postav zlatého věku filmové sci-fi v 50. letech. Při natáčení měl naprostou tvůrčí svobodu, protože byl tento filmový žánr ještě v plenkách a nikdo vlastně příliš nevěděl jak na to. Tak mohla vzniknout díla, která se vyznačovala na svou dobu vysokou originalitou a působivostí.

V roce 1954 trnuli diváci v kinosálech hrůzou při hororu NETVOR Z ČERNÉ LAGUNY, Arnoldově svérázné modifikaci příběhu o Krásce a Zvířeti, na který navázal o rok později pokračováním POMSTA NETVORA. V roce 1955 ještě poštval na plátna kin gigantického pavouka ve filmu TARANTULA, s nímž zápolila pozdější herecká a režisérská hvězda Clint Eastwood.

Asi největším Arnoldovým komerčním úspěchem se stalo roku 1957 sci-fi THE INCREDIBLE SHRINKING MAN podle románu Richarda Mathesona, mimo jiné autora další slavné knihy I Am Legend, které proslulo především tehdy naprosto nevídanými vizuálními efekty. Posledními žánrovými zářezy byly nekonvenční propadák THE SPACE CHILDREN (1958) a poněkud zajímavější MONSTER ON THE CAMPUS (1959).

Přestože sci-fi filmy byly pro Arnoldovu tvorbu stěžejní, zabrousil i do jiných žánrů. Vznikla tak slavná komedie MYŠ, KTERÁ ŘVALA (1959) s Peterem Sellersem v hlavní a několika dalších rolích, nebo klasicky vystavěný western NO NAME ON THE BULLET (1959).

Od počátku 60. let se Arnold zabýval převážně prací pro televizi a účastí na tvorbě desítek seriálů. Počet celovečerních filmů by se od té doby dal spočítat na prstech jedné ruky. Za zmínku snad stojí potřeštěná komedie HELLO DOWN THERE (1959) nebo do morku kostí béčkový western BOSS NIGGER (1975) s největší hvězdou blaxploitationů, tedy filmů s asfroameričanem v hlavní roli, Fredem Williamsonem. Poslední prací Jacka Arnolda je režie několika epizod televizního seriálu BEAUTY AND THE BEAST (1987) s Lindou Hamilton a Ronem Perlmanem.

Arnold byl jednou ženatý, s manželkou Betty měl dcery Susan a Kathy. Zemřel 17. března 1992 ve Woodland Hills na kornatění cév.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.