Richard Attenborough


(Richard Samuel Attenborough)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 29.8.1923

Miesto Narodenia: Cambridge, hrabství Cambridge, Anglie, Velká Británie

 

...více

Životopis

Richard Attenborough pochází z Cambridge, je uznávaným světovým hercem, producentem a řežisérem. Jeho otec byl rektor na Liecester University College. V sedmnácti získal stipendium na prestižní londýnské Royal Academy of Dramatic Art. V roce 1941 debutoval během studií ve hře ACH,TA LÉTA BLÁZNIVÁ. O rok později dostal příležitost si zahrát ve válečném dramatu MOŘE, NÁŠ OSUD, zde ztvárnil zbabělce Stokera.

Od roku 1943 po další tři léta sloužil u filmové jednotky u Královského letectva. Po ukončení služby se vrátil k herectví. Byl obsazen do původní londýnské inscenace detektivky od Aghaty Christie PAST NA MYŠI (1953). V 50. letech hrál mnoho menších rolí hlavně válečných pilotů. V polovině 50. let a 60. let získal velkou popularitu díky filmu LIGA GENTLEMANŮ (1959). V tomto snímku si zahrál poručíka Lexu, který organizuje vyloupení banky.

Získal mnoho prestižních ocenění např. za roli Billyho Savagea, který je manželem hrdinky v dramatu SEANCE ZA DEŠTIVÉHO ODPOLEDNE (1964). Ve stejném roce za tuto roli získal cenu BAFTA. Další cenou byl Felix (1988), za zásluhy pro britskou kinematografii mu byl udělen Řád britského impéria (1967) a o devět let později byl povýšen do šlechtického stavu a jmenován lordem.

Laureátem Zlatého glóbu 1966 se stal díky dramatu THE SAND PEBBLES (1966). I o rok později získal Zlatý glóbus za roli ředitele cirkusu Alberta Blossoma ve filmu PAN DOKTOR A JEHO ZVÍŘÁTKA. V roce 1959 se spolčil s hercem a režisérem Bryanem Forbesem a tentýž rok si založili společnost Beaver Films. V roce 1970 byl jmenován předsedou Royal Academy of Dramatic Art, a o rok později se stal viceprezidentem Britské filmové akademie.

Jeho životním počinem se stal historický životopisný dokument GHÁNDÍ (1982). Tento úspěšný film byl oceněn osmi Oscary za nejlepší film, režii, kameru, mužský herecký výkon v hlavní roli, střih, původní scénář, výpravu a kostýmy. Jako herce jsme ho mohli vidět až v roce 1993 v celovečerním dobrodružném filmu od Stevena Spielberga JURSKÝ PARK. Zde si zahrál boháče Johna Hammonda, který bádal, jak z génů stvořit vyhynulé dinosaury, ale bohužel výzkum se zvrátil v hrozný omyl. Zahrál si i ve filmu KRÁLOVNA ALŽBĚTA (1998) nebo ve fantasy snímku JACK A STONEK FAZOLE (2001).

V roce 1944 se oženil s herečkou Sheilou Simovou. Syn Michael je divadelní režisér, mladší bratr David je uznávaný přírodovědec, který zdůrazňuje důležitost výchovných dokumentů a přírodovědeckých TV seriálu.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.