Clive Barker

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 5.10.1952

Miesto Narodenia: Liverpool, Anglie, Velká Británie

 

...více

Životopis

Clive Barker patří mezi nejoriginálnější a nejplodnější současné tvůrce hrůzné a fantasy literatury. Svoji neotřesitelnou pozici ve světě horrorů si vydobyl především díky svému vynikajícímu vypravěčskému stylu a úžasné představivosti. Jeho příběhy jsou plné mrazivé hrůzy a bezbřehé fantazie...

Své mládí strávil v Liverpoolu. Na tamější univerzitě také vystudoval filozofii a Anglickou literaturu. Ve svých jednadvaceti letech se přestěhoval do Londýna a tam se nějaký čas živil jako ilustrátor v různých časopisech. Jeho seriozní zájem o divadlo mu zajistil angažmá dramaturga v Londýnské experimentální divadelní společnosti Grand Guignol. Tam také začal produkovat své vlastní divadelní hry, do kterých zakomponovával převážně horrorové a fantastické prvky, které se později staly nosným pilířem jeho literárních počinů. Za divadelní hru HISTORY OF THE DEVIL získal dokonce ocenění na festivalu v Edinburghu.

Po tomto prvním úspěchu u něho naplno propukla vášeň pro temné stránky lidského bytí a tak zkouší zhmotňovat své vize v krátkých horrorových povídkách. Hned první nakladatel, kterému je dal přečíst byl nadšen jeho neobyčejným vypravěčským talentem a tak v roce 1984 vychází první souborhrůzných povídek z pera Clivea Barkera pod názvem BOOKS OF BLOOD 1-3 a Barker tak zaznamenává první velký ohlas u horrorových fanoušků.Jeho prvotina byla slušně přijata i literárními kritiky a proto rok poté vydává ještě druhý soubor těchto povídek pod názvem BOOKS OF BLOOD 4-6.Koncem roku 1985 pak napíše povídku HELLBOUND HEART, která svým námětem poslouží k natočení kultovního horroru HELLRAISER.

Snímek HELLRAISER vyprodukoval a režíroval pro společnost New World Pictures samotný Clive Barker, který je i autorem scénáře. Zdařilý horror se vyznačuje do té doby nevídaným využitím ponuré scenérie, hrůzně krvavých gore efektů a také působivě navozenou atmosférou strachu. S tímto snímkem zaznamenal Barker obrovský úspěch a na filmovém festivalu ve Španělském Avoriazu za něj dokonce získal hlavní cenu za nejlepší horror roku.

Hellraiser udělal z Clivea Barkera krále moderního horroru a v dalších letech pokračuje v nastoupené cestě a střídavě píše knihy, natáčí filmy nebo se nejrůznějšími způsoby podílí na jejich natáčení. Za všechny se sluší uvést další jeho ryze autorský snímek z roku 1990 NOČNÍ RASA, který je přepisem jeho vynikající knihy CABAL. Tento film se vyznačuje neopakovatelnou atmosférou, expresívní kamerou a především výbornými maskami, avšak přesto všechno snímek inkasoval velice rozporuplné kritiky a dnes je spíše nedoceněným dílkem.

V dalších letech se Barkerovi ve světě filmu příliš nedaří a úspěch Hellraisera už nikdy nepřekoná. Jako producent a autor námětu se podílí na vynikajícím, žel kritikou opět nedoceněném snímku Bernarda Rose CANDYMAN také vyloženě nezdařilé a špatné třetí a čtvrté pokračování úspěšného Hellraisera. V roce 1995 pak režíruje vizuálně působivý horror LORD OF THE ILLUSIONS, který však ocení pouze skalní fanoušci.

V současné době se Clive Barker věnuje především psaní románů, což mu šlo ostatně vždycky nejlépe. Snad pochopil, že své temné vize jen s obtížemi dokáže převést na filmové plátno a tak raději ponechává svým fanouškům jejich vlastní představivost. Svými dalšími romány EVERVILLE, VĚČNÉ ZATRACENÍ či SACRAMENT dokazuje, že jeho fantazie a úžasná představivost je dechberoucí a bezbřehá. Jeho další velkou zálibou je pak malování obrazů, které také s úspěchem vystavuje v nejrůznějších galeriích a tu a tam se pustí i do ilustrování některé vlastní knihy.

O tom, že Clive Barker patří v současné době mezi absolutní elitu horrorových tvůrců svědčí i citát slavného krále moderního horroru Stephena Kinga, který prohlásil: "VIDĚL JSEM BUDOUCNOST HORRORU - JMENUJE SE CLIVE BARKER".
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.