Michael Cimino

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 3.2.1939

Zemřel: † 2.7.2016

Miesto Narodenia: New York, New York, USA

Herecká Filmografie:

  1. Final Cut: The Making and Unmaking of Heaven's Gate (2004)
  2. Kris Kristofferson: His Life and Work (1993)

Režijná Filmografie:

  1. Každému jeho kino (2007)
  2. Lovec slnka (1996)  
  3. Hodiny zúfalstva (1990)  
  4. Sicílčan (1987)  
  5. Rok draka (1985)
  6. Lovec jeleňov (1978)  
  7. Thunderbolt and Lightfoot (1974)  
 

...více

Životopis

Tento New Yorský rodák se s největší pravděpodobností narodil 3. února 1939. Datum Ciminova narození je obestřeno tajemstvím, čemuž pomohl sám režisér, když v několika rozhovorech úmyslně uvedl různé datum. Cimino studoval architekturu a divadelní umění na univerzitě Yale, kde získal v roce 1961 vysokoškolský titul.

První filmařské zkušenosti začal získávat při tvorbě reklam a dokumentů. Také se snažil o vlastní scénáristickou tvorbu. Do světa filmu se dostal v roce 1974, když mu Clint Eastwood nabídl režii akční komedie Thunderbolt and Lightfoot. V roli podvodníků, kteří prchají před zákonem, se představil mladý Jeff Bridges a sám Eastwood. Film byl celkem úspěšný a Cimino se tak dostal do povědomí řady diváků.

V roce 1978 zaznamenal Cimino svůj největší úspěch, když natočil drama s Robertem De Nirem a Christopherem Walkenem The Deer Hunter o dělnících, kteří se vyrovnávají s Vietnamskou válkou. Během ní byli totiž zajati a krutě mučeni. Zřejmě každému divákovi uvízla v paměti scéna, ve které jsou zajatci nuceni hrát ruskou ruletu. The Deer Hunter získal devět oscarových nominací a pět z nich se povedlo přetavit ve zlatý úspěch. Christopher Walken si odnesl Oscara za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. Oceněn byl také střih a zvuk, ale hlavně snímek získal Oscara pro nejlepší film a Cimino si odnesl zlatou sošku i za nejlepší režii. Po Deer Hunterovi se na hollywoodském nebi rozsvítila Ciminova zářivá hvězda, která ovšem zhasla mnohem dříve, než by čekali i Ciminovi největší odpůrci.

S Oscarem v ruce si Cimino mohl za svůj další film zvolit téměř cokoliv. Jeho dalším počinem se stal o dva roky později velice ambiciózní western Heaven's Gate s Krisem Kristorsonem a Christopherem Walkenem. Rozpočet snímku se nakonec vyšplhal na neuvěřitelných 44 miliónů dolarů a vydělal nuzných 3,5 miliónů. Heaven's Gate se tak stal jedním z největších propadáků v hollywoodské historii a Ciminovi se začaly zavírat dveře ke spoustě projektů. Například přišel o již podepsanou smlouvu s televizní stanicí CBS.

Přes výpomoc na scénáři ke snímku The Dogs of War (1981) se dostal k filmu The Pope of Greenwich Village (1984). Jenže během natáčení dostal výpověď a byl vyškrtnut i ze závěrečných titulků. Snad jedinou kladnou věcí na tomto projektu pro Cimina bylo to, že se během natáčení seznámil s Mickeyem Rourkem, se kterým se sešel o rok později na natáčení snímku Year of the Dragon podle scénáře Olivera Stone. I přes jistou kontroverznost vydělal snímek pouhých 18 miliónů.

Divácký zájem nezaznamel ani The Sicilian (1987) s Christopherem Lambertem podle knihy slavného spisovatele Maria Puza (Kmotr). Prakticky stejně dopadl i film Desperate Hours (1990) o násilníkovi, který se před policií ukryje v rodinném domku a začne terorizovat jeho obyvatele. Posledním hřebíkem do filmařské rakve byl film The Sunchaser (1996) o doktorovi, který se dostane do indiánské komunity a postupně propadne kouzlu jejich kultury. Film s Woody Harrelsonem vydělal pouhých 21 tisíc dolarů! Což znamenalo konec filmařské kariéry.

Michael Cimino žije od roku 2004 ve Francii, kde se postupně stal úspěšným spisovatelem. Na kontě má již dva romány a pracuje na třetím. Jeho filmovou kariéru mu nyní může připomínat již jen zlatá soška na psacím stole.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.