Roger Corman


(Roger William Corman)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 5.4.1926

Miesto Narodenia: Detroit, Michigan, USA

 

...více

Životopis

Roger William Corman se narodil 5. dubna 1926 americkém Detroitu manželům Anne a Williamu Cormanovým. Po vystudování průmyslového strojírenství na Stanfordově univerzitě se rozhodl zkusit štěstí v Hollywoodu a v roce 1953 nastartoval svou kariéru coby producent a scénárista a v roce 1955 už režíroval svůj první film SWAMP WOMEN s Beverly Garlandovou (se slavnější Judy Garland není příbuzná, příjmení získala po svém manželovi Richardu Garlandovi) v hlavní roli policistky v přestrojení, která má pomoci trojici žen utéct z vězení, aby se tak dostala ke kořisti diamantů, které ženy uloupily a poté ukryly v bažinách poblíž New Orleans.

V tentýž rok natočil Corman ještě další čtyři filmy, přičemž všechny nesly jeho originální rukopis. Jednalo se o vždy o nízkorozpočtové černobílé horory, popřípadě sci-fi snímky, které byly do kin nasazovány jako dvojprogram. Právě schopnost dosáhnout neobyčejných filmových výsledků s neskutečně malým rozpočetem, v kombinaci s volbou filmových žánrů mu v Hollywoodu vynesla přezdívku „Král béček“. Ostatně název jeho biografie „Jak jsem natočil sto filmů v Hollywoodu a nikdy neztratil ani šesták“ hovoří za vše. Jinak ISBN této knihy je 0-306-80874-9, kdyby jste měli zájem :o)

V roce 1960 natočil film MALÝ OBCHOD HRŮZY, který v Hollywoodu drží rekord za nejkratší natáčecí plán (film byl natočen za pouhé dva dny, přičemž své předchozí filmy natáčel v průměru zhruba za deset dnů!). Nicméně mnohem důležitějším Cormanovým počinem byl fakt, že se mu podařilo přesvědčit producenty spolčenosti American International Pictures, aby mu umožnily natočit během patnácti dnů jeden širokoúhlý film v barvě (do té doby točil černobíle). Tím filmem byl ZÁNIK DOMU USHERŮ inspirovaný povídkou E.A. Poea, který jednak předznamenal Cormanovu spolupráci s Vincentem Pricem a jednak dal mezi lety 1960 až 1964 vzniknout jedinečné a původně nezamýšlené osmidílné sérii filmů natočených právě dle povídek Edgara Allana Poea, který dále zahrnuje filmy JÁMA A KYVDLO (1961), PŘEDČASNÝ POHŘEB, TALES OF TERROR (oba 1962), HAVRAN (1963), MASKA RUDÉ SMRTI (1964) a poslední LIGEINA HROBKA (1964), která jediná z této řady není natáčena jen ve filmových ateliérech. Do této série bývá počítán i film THE HAUNTED PALACE z roku 1963, jehož předlohou však ve skutečnosti byla povídka H. P. Lovencrafta a z Poea si vzal jen název básně z povídky Zánik domu Usherů.

Kromě rychlosti jakou Corman filmy natáčel jistě zaujme i rozpočet těchto filmů. Tak například již zmiňovaný ZÁNIK DOMU USHERŮ stál pouhých dvě stě padesát tisíc dolarů a nejúspěšnější film Poeovské řady JÁMA A KYVADLO měl rozpočet tři sta tisíc dolarů. Naproti tomu asi jediný film, na kterém Corman vyloženě prodělal byl THE INTRUDER z roku 1962, který vydělal pouhých 80 tisíc dolarů a proslavil se svým zpracováním tématu segregace a občanských práv.

Od roku 1971 (v roce 1978 ještě spolurežíroval film DEATHSPORT, ale v titulcích jsou jako režiséři uvedeni jen Allan Arkush a Nicholas Niciphor) se věnuje převážně produkci většinou svých oblíbených žánrů hororu, sci-fi, fantasy či westernů. Za zmínku vyjmenujme filmy oblíbeného béčkového subžánru ženy ve věznici THE BIG DOLL HOUSE, WOMEN IN CAGES, oba z roku 1971, THE BIG BIRD CAGE (1972), CAGED HEAT (1974), fantasy sérii s blonďatou sexbombou THE BARBARIAN QUEEN (1985 a 1989), sci-fi verzi Sedmi statečných s názvem SADOR, VLÁDCE Z VESMÍRU, či eko-horor DĚS PŘICHÁZÍ Z HLUBIN, oba z roku 1980. K režisérskému řemeslu se pak vrátil ještě jednou v roce 1990 filmem NESPOUTANÝ FRANKENSTEIN, který však u diváků neměl větší ohlas. Roger Corman režíroval dohromady více než 50 filmů a produkoval jich přes tři stovky. Spolupracoval s takovými režiséry jako F.F. Coppola, Martin Scorsese, Ron Howard, Peter Bogdanovich, James Cameron a jiní, a pomohl nastartovat hvězdnou kariéru hercům jako Jack Nicholson, Peter Fonda, Dennis Hopper či Robert De Niro a řadě dalších. Corman si také zahrál vedlejší role v několika filmech např. KMOTR II (1974), KVÍLENÍ VLKODLAKŮ (1981), MLČENÍ JEHŇÁTEK (1991) či PHILADELPHIA (1993).
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.