Vlasta Hrubá

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 15.12.1918

Miesto Narodenia: Praha, Československo,

 

...více

Životopis

Vlasta Hrubá (na divadelních prknech občas používala pseudonym Vlasta Krasovská) se narodila 15. prosince 1918 v Praze. Chodila na soukromé hodiny zpěvu a již odmalička s úspěchem hrála na ochotnických scénách.

Následovaly angažmá v kamenných divadlech: v holešovické Uranii (1933 – 1934), u Kocourkovských učitelů, opět v Uranii, v Divadle Vlasty Buriana, ve smíchovském Švandově divadle Járy Kohouta a do roku 1945 v Tylově divadle.

Jako atraktivní plavovláska s uhrančivým pohledem, krásným hlubokým hlasem, zpěvem a s vrozeným šarmem se uplatňovala jako skvělá operetní zpěvačka a herecká představitelka mladých dívek a často smyslných milovnic, většinou z lepších rodin.

Na našem stříbrném plátně se poprvé divákům uvedla jako sestra Červeného kříže v dramatu KRÁL ULICE (1935) Miroslava Cikána. V období let 1936 až 1940 vytvořila na třicet rolí (často pod režií Vladimíra Slavínského či Miroslava Cikána – u něho hrála ve svém prvním i posledním snímku). Stala se tak jednou z nejobsazovanějších hereček druhé poloviny třicátých a částečně také začátku smutných čtyřicátých let.

Vytvářela různé menší úlohy komorné (KOMEDIANTSKÁ PRINCEZNA), Pavly (LOJZIČKA), bohaté paní Kašparové (TŘI MUŽI VE SNĚHU), společnice (POSLÍČEK LÁSKY), bardámy (DŮVOD K ROZVODU), Barušky (DĚVČE ZA VÝKLADEM), prostitutky Otyly (BATALION), učitelky Skalské (ZTRATILA SE BÍLÁ PANÍ), snoubenky Anči (VANDINY TRAMPOTY), panské (DRUHÉ MLÁDÍ), přísné profesorky (IDEÁL SEPTIMY), Máni (SVĚT, KDE SE ŽEBRÁ, MILOVÁNÍ ZAKÁZÁNO) nebo také mladé Karolíny (JEJÍ PASTORKYNĚ).

Dále si zahrála ve snímcích ANDULA VYHRÁLA (rozmazlená Sylvie Šímová), V POKUŠENÍ (Inka), STUDUJEME ZA ŠKOLOU (venkovanka), LÍZINO ŠTĚSTÍ (rozmarná Marta), OSMNÁCTILETÁ (Katka), DOBŘE SITUOVANÝ PÁN (paní Ada), TO BYL ČESKÝ MUZIKANT (primadona Marie Sittová), ŠTĚSTÍ PRO DVA (zpěvačka Marta), SMĚRY ŽIVOTA (Marta), PELIKÁN MÁ ALIBI (Vlasta), KONEČNĚ SAMI (dáma s kabelkou) či ARTUR A LEONTÝNA (Terinka).

Svoji nejvýraznější, a u diváků nejznámější, roli s velkou dávkou nadsázky ztělesnila v postavě přísné, staromódní a také ošklivé vychovatelky Kláry Pěkné v Cikánově komedii PŘÍKLADY TÁHNOU (1939), z které se nakonec stane působením „vzduchu času“ moderní, hodná a krásná slečna. Tento rok 1939, a také předešlý rok 1938, byl z hlediska filmování jejím nejúspěšnějším v celé kariéře.

Po čtyřleté přestávce se v roce 1944 Vlasta Hrubá vrátila ještě jednou do českého filmu jen proto, aby se divákům představila naposledy ve výrazné roli vypočítavé a lstivé podvodnice Lilian Škardové alias Frony, dcery starého podvodníka Škardy (Jaroslav Marvan) v Cikánově bláznivé detektivce PAKLÍČ. Ve znárodněné kinematografii a v poválečném divadle se Hrubá již nevyskytla.

Vlasta Hrubá spolupracovala také s předválečným rozhlasem (například roku 1939 v rozhlasové dramatizaci velmi populární operety „Na tý louce zelený“). Po okupaci byla v letech 1945 – 1946 rychle vyšetřována Disciplinární komisí odborové rady divadelníků za své chování během okupace, ale pro nedostatek pádných důkazů bylo proti ní řízení zastaveno. Následně odešla do zahraničí, do Anglie.

V Anglii bydlela ve White House, užívala si života, navštěvovala své příbuzné v Čechách a její další zprávy ze soukromého života již nejsou známy. Její odchod z Československa zapříčinil také absenci známosti jejího data úmrtí. Víme pouze, že zemřela ve floridské Miami. Pochována je v Caracasu ve Venezuele.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.