Michael Curtiz


(Manó Kertész Kaminer)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 24.12.1886

Zemřel: † 10.4.1962

Miesto Narodenia: Budapešť, Uhry, Rakousko - Uhersko

Miesto úmrtí: Hollywood, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Americký režisér maďarského původu Michael Curtiz se narodil 24. prosince 1886 v Budapešti jako Manó Kertész Kaminer do židovské rodiny. Studoval na budapešťské Akademii krásných umění, kde graduoval v roce 1906. Po ukončení studií odešel do Švédska, kde spolupracoval s takovými režiséry, jako Victor Sjöström a Mauritz Stiller. Jako herec se představil ve filmu dánského režiséra Augusta Bloma ATLANTIS. Poté se vrátil do Maďarska a od roku 1912 se začal věnovat filmové režii. Do roku 1919 natočil přes čtyřicet filmů a poté odjel v době začínající krize maďarského filmu do Vídně, kde pracoval u výrobny Sascha jako scénárista a režisér. Mezi nejznámější filmy rakouského působení patří dva výpravné snímky, SODOM UND GOMORRHA a DER JUNGE MEDARDUS v nichž vystupoval jako herec Karel Lamač. Po krátkém působení v Německu v roce 1926 odcestoval do Spojených států, kde se trvale usadil.

V Hollywoodu debutoval snímkem THE THIRD DEGREE s Dolores Costellovou. Následovaly snímky DESIRED WOMAN a MILLION BID. V roce 1929 natočil svůj první, částečně zvukový film NOAH'S ARK. Začátkem třicátých let se představil pozoruhodným snímkem z prostředí americké věznice 20,000 YEARS IN SING SING se Spencerem Tracym. V roce 1935 natočil snímek CAPTAIN BLOOD podle stejnojmenného románu Rafaela Sabatiniho s Erolem Flynnem v hlavní roli. Tuto spolupráci si v dalších letech zopakoval ještě několikrát. O rok později ve snímku THE CHARGE OF THE LIGHT BRIGADE a v roce 1938 ve snímku ROBIN HOOD, kde se o režii podělil s Williamem Keighleyem. Následovaly dva westerny s Flynnem, DODGE CITY a VIRGINIA CITY a romantické kostýmní drama THE SEA HAWK.

Začátkem 40. let se uvedl zfilmováním románu Jacka Londona THE SEA WOLF s Edwardem G. Robinsonem. Následoval životopisný snímek YANKEE DOODLE DANDY o herci Georgi Cohanovi a špionážní drama CASABLANCA s Humphrey Bogartem a Ingrid Bergmanovou. V roce 1946 natočil další životopisný film, tentokrát o skladateli Cole Porterovi, nazvaný podle jeho nejznámější písně NIGHT AND DAY s Carym Grantem. Na přelomu 40. a 50. let natočil drama FLAMINGO ROAD s Joan Crawfordovou a YOUNG MAN WITH A HORN s Kirkem Douglasem. Následoval životní příběh slavného herce z počátku 30. let STORY OF WILL ROGERS, kterého ztvárnil jeho syn Will Rogers ml., výpravné biblické drama THE EGIPTIAN s Jean Simmonsovou a Victorem Maturem, komedie WE´RE NO ANGELS s Humphrey Bogartem a Peterem Ustinovem. V roce 1959 natočil psychologický western THE HANGMAN s Robertem Taylorem. Začátkem 60. let stačil natočit ještě čtyři snímky, THE ADVENTURES OF HUCKLEBERRY FINN, A BREATH OF SCANDAL se Sophií Lorenovou, FRANCIS OF ASSISI a posledním titulem jeho bohaté filmografie je western THE COMANCHEROS s Johnem Waynem.

Michael Curtiz byl třikrát ženatý. V roce 1918 se oženil s herečkou Lucy Doraine. Manželství skončilo v roce 1923 rozvodem. Následovalo krátké manželství (v letech 1925 -1926) s herečkou Lili Damita a v roce 1928 se oženil s herečkou a scenáristkou Bess Meredyth, se kterou také vyženil syna Johna Meredyth Lucase. Manželství trvalo až do Curtizovi smrti. Zemřel 10. dubna 1962 v Hollywoodu ve věku 74 let. Je pohřben na hřbitově Forest Lawn Memorial Park Cemetery v Glendale (Kalifornie).
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.