Stephen Daldry


(Stephen David Daldry)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 2.5.1961

Miesto Narodenia: Dorset, Anglie, Velká Británie

 

...více

Životopis

Celým jménem Stephen David Daldry se narodil v anglickém hrabství Dorsetu. Mezi fanoušky filmu se zapsal hned svým prvním celovečerním filmem BILLY ELLIOT. Má vystudovanou Sheffieldskou univerzitu se zaměřením na anglickou literaturu. Kolem roku 1990 se přesunul do Londýna, kde začíná s divadlem. Působil napřed v London´s Gate Theatre a následně v National Theatre. V roce 1992 se stal uměleckým ředitelem Royal Court Theatre.

Jeho prvním filmovým počinem, kterým se zapsal i u filmové veřejnosti byl krátký film EIGHT (1998). Za tento snímek byl nominován na cenu BAFTA. Jeho první celovečerní film byl již zmíněný, emotivní BILLY ELLIOT (2000) vyprávějící o chlapci z hornického městečka jehož otec v mládí boxoval, ale syn se toužil věnovat baletu. Tento film získal několik ocenění: Cenu britského nezávislého filmu za nejlepší film, režii, herecký debut (Jamie Bell), scénář. Cenu Alexandra Kordy za nejlepší britský film při udělování cen BAFTA. A také tři nominace na Oskara včetně nejlepší režie.

V následujícím roce se po úspěchu svého prvního filmu stal koproducentem seriálu BILLY ELLIOT BOY inspirovaným jeho filmem. V roce 2002 natáčí svůj druhý celovečerní film. Je to pro někoho až příliš uhlazený snímek HODINY. Daldrymu se v tomto filmu podařilo propojit tři různé časoprostory. Film získal z osmi nominací na Oskara včetně režie pouze jednoho. Za herečku v HR si jej odnesla Nicol Kidman, což bylo pro celý štáb zklamáním. Přesto Daldry potvrdil svůj talent pro režii. Po tomto filmu se nadále angažoval v divadle a jako výkonný producent v několika nízko rozpočtových filmech.

Až v roce 2008 uvedl do kin film PŘEDČÍTAČ. V jednom z rozhovorů se Daldry nechal slyšet, že stejnojmennou knihu už četl v roce 1999 a byl rozhodnut ji zfilmovat. Bohužel jeho kamarád a taktéž úspěšný režisér, již zesnulý Antony Minghella zakoupil práva jako první. Ten ale nakonec přenechal režii nejen kvůli jinému projektu právě Daldrymu a u filmu zůstal pouze jako producent. Hlavní ženskou roli v tomto snímku nakonec získala původní představitelka Kate Winslet místo těhotné Nicol Kidman. Daldry získal za tento film opět nominaci na Oskara za režii, plus další čtyři. Ale i tentokrát zůstal bez zlaté sošky, kterou získala pouze Kate Winslet za herečku v HR. I tak je jeho bilance pozoruhodná. Tři celovečerní filmy a tři nominace na Oskara. I když u tohoto filmu kritika mluví spíše o tématu holocaustu, než o kvalitě.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.