Stanley Donen

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 13.4.1924

Miesto Narodenia: Columbia, Jižní Karolína, USA

 

...více

Životopis

"Režírování je pro mě něco jako sex: když je to dobré, je to velmi dobré; když je to špatné, je to pořád dobré."

Stanley Donen, kterého David Quinlan nazval "Králem hollywoodských muzikálů", se narodil do židovské rodiny v jihokarolínské Columbii. Studoval na Jihokarolínské univerzitě, ještě jako týnejdžr odjel do New Yorku, navštěvoval hodiny tance a v šestnácti už vystupoval v původní produkci Rodgersova-Hartova muzikálu “Přítel Joey“, ve kterém se představil také Gene Kelly.

Filmovou kariéru začínal u studia Metro Goldwyn Mayer, a sice jako choreograf a tanečník v BEST FOOD FORWARD (1943) s Lucille Ballovou. Režíroval část muzikálu MODELKA (1944) s Kellym a první přiležitost režírovat celý film přišla se slavnou filmovou adaptací Comdenova-Greenova “námořnického“ muzikálu VE MĚSTĚ (1949) s písněmi Leonarda Bernsteina a spolurežií Gena Kellyho, který si v něm “zařádil“ s Frankem Sinatrou a Julesem Munshinem. Šlo současně o první muzikál natáčený v exteriérech (New York).

S Kellym Donen spolurežíroval také svůj zřejmě nejslavnější film, ZPÍVÁNÍ V DEŠTI (1952) a vedl natáčení klasických záležitostí jako byla KRÁLOVSKÁ SVATBA (1951) se známou scénou, ve které Fred Astaire tančí po stěnách a stropě pokoje; SEDM NEVĚST PRO SEDM BRATRŮ (1954) s Jane Powellovou a Howardem Keelem; FUNNY FACE / USMĚVAVÁ TVÁŘ (1957) s Astairem a Audrey Hepburnovou; romantickou komedii s duem Bergmanová-Grant INDISKRÉTNÍ PŘÍBĚH nebo třeba sportovní muzikál DAMN YANKEES! (1958).

Konec zlaté éry hollywoodského muzikálu znamenal také stop pro Donenovu úspěšnou šňůru. Pokračoval režií rozmanitých projektů, žádným však už nenavázal na svojí ranou produkci. Patří sem hvězdně obsazený komediální thriller ŠARÁDA (1963); komediální satira na faustovské téma OKOUZLENÝ (1967) s Raquel Welchovou a britskými komiky Peterem Cookem a Dudley Moorem, kteří byli rovněž autory scénáře a romance DVA NA CESTĚ (1967), opět s A. Hepburnovou, tentokrát ale po boku s Albertem Finneyem.

Za zmínku určitě stojí muzikálová verze Saint-Exupéryho “pohádky“ MALÝ PRINC (1974). Po rezignaci původního režiséra se Donen ujal režie průměrného sci-fi thrilleru SATURN 3 (1980), ve kterém se spolu sešli Kirk Douglas a Harvey Keitel. Jeho posledním filmem pro kina byla romantická komedie ZA TO MŮŽE RIO (1984) s Michaelem Cainem a mladou Demi Moore. Později se podílel ještě na seriálu “Měsíční svit“ (1985) a taky například na videoklipu Lionela Richieho "Dancing on the Ceiling".

Donenova první žena, Jeanne Coyneová si později vzala Gena Kellyho; jeho druhá žena, Marion Marshallová, se kterou má dvě děti, byla přítelkyní režiséra Howarda Hawkse a později se provdala za herce Roberta Wagnera; s třetí životní partnerkou, hraběnkou Adelle Beattyovou má jedno dítě a čtvrtá Donenova manželka, Yvette Mimieuxová, byla úspěšnou herečkou. Je otcem Petera Donena, Joshuy Donena a Marka Donena.

Stanley Donen byl členem poroty na filmovém festivalu v Cannes v roce 1969 a 1984, celkem pětkrát byl nominován na Cenu Sdružení amerických režisérů (Directors Guild of America Award), ale na žádného Oskara. V roce 1998 obdržel čestnou zlatou sošku "jako uznání za své dílo, vyznačující se elegancí, vtipem a obrazovou inovací.“
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.