John Ford


(John Martin Feeney)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (1 hlas)

Herec, Režisér,  

Narodený: 1.2.1894

Zemřel: † 31.8.1973

Miesto Narodenia: Cape Elizabeth, Maine, USA

Miesto úmrtí: Palm Desert, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

John Ford se narodil 1. února 1895 jako nejmladší z 11 dětí. Své rodné jméno Sean Aloysius O'Fearna změnil nejprve na Jacka, ale později na Johna Forda. Poté, co jeho starší bratr Francis přijal jméno Ford (podle alžbětínského básníka Johna Forda). Právě prostřednictvím jeho staršího bratra Francise se v roce 1914 dostal Ford k filmu. V roce 1917 natočil svůj první film THE TORNADO. Ve stejném roce následuje osm dalších, v nichž většinou hraje hlavní roli westernová hvězda Harry Carey.

Filmem THE IRON HORSE se Ford v roce 1924 konečně výrazněji prosadil. Historická fakta výstavby prvního železničního spojení mezi americkým východním a západním pobřežím Ford téměř ignoruje a vypráví zde klasicky milostný příběh, ve kterém se objevuje mnoho prvků z jeho dalších následujících westernů. To se týká především využití krajiny jako dramatického prvku. Například THE IRON HORSE se nenatáčel ve studiu, ale na původních místech.

Western se definitivně stává Fordovým ústředním žánrem, který podstatně ovlivnil svými dalšími filmy jako STAGECOACH, jezdeckou trilogií FORT APACHE, SHE WORE A YELLOW RIBBON, RIO GRANDE, THE SEARCHERS a CHEYENNE AUTUMN. Jeho filmy o Irsku patří k nejmelancholičtějším dílům tohoto režiséra irského původu. Za zmínku stojí například snímek THE INFORMER - příběh o zrádci v irském boji za nezávislost, nebo THE QUIET MAN, Fordův jediný typicky milostný film, který zaujímá v biografii tohoto režiséra zvláštní místo a patří k jeho nejkrásnějším filmům.

V roce 1966 režíroval Ford svůj poslední hraný film SEVEN WOMEN. Na filmovém festivalu v Benátkách byl v roce 1971 Ford vyznamenán cenou za celoživotní dílo (přes 120 filmů, z nichž asi polovinu tvořily westerny). Při té příležitosti byl uveden dokumentární film Petera Bogdanoviche DIRECTED BY JOHN FORD. Zemřel 31. srpna 1973 v Palm Desert v Kalifornii.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.