D. W. Griffith


(David Llewelyn Wark Griffith)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 22.1.1875

Zemřel: † 21.7.1948

Miesto Narodenia: LaGrange, Kentucky, USA

Miesto úmrtí: Hollywood, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Griffith nejprve hraje v mnoha Porterových "jednokotoučových" filmech a pak přichází do společnosti Biograph, kde režíruje své první dílo, Dollyina dobrodružství (The Adventures of Dollie, 1908), nové a nepříliš obratné zpracování Psa zachráncem. Při výrobě a režírování stovky kratších filmů Griffith rozvíjí svůj unikátní smysl pro kompozici záběru (Kamera řízená snímanou akcí, a ne naopak. Snímanou scénu rozdělil do více záběrů a přitom zachoval jednotu děje, posílil tak dramatický účinek filmu.) Přeskakování z jednoho děje do druhého ve Spekulantovi s obilím (1909) vedení Biographu nepřijano příliš nadšeně. Rozčarován neochotou Biographu natáčet dlouhometrážní (vícekotoučový) film Griffith studio opouští a přechází do nezávislé kalifornské společnosti Mutual/Reliance-Majestic. Odchází s ním i jeho kameraman G. W. "Billy" Bitzer a celý jeho herecký soubor.

Po několika delších snímcích je Griffith připraven pustit se do svého samotného projektu, Zrození národa (The Birth of a Nation, 1915). Griffithovo vyjádření obsahu a dramatické prostřihy, prolínaní dějů z něj dělají klasické dílo Hollywoodského amerického proudu. Již obsahuje překrývané záběry, různé prostřihy a jiné dnes běžně užívané prostředky pro vyjádření celistvého děje. Otázka cenzury a charakter příběhu "Zrození národa" je však kontroverzní nejen v době svého vzniku, ale i dnes. Přesto byl film uznán jako určující proud moderního filmového umění.

Intolerance (1916) si vyžádala čtyřicetkrát vyšší náklady než průměrný celovečerní film. Vypráví čtyři paralelní příběhy, které se odehrávají ve čtyřech různých obdobích: v Babyloně 6. století př. Kr., v Judeji v časech Ježíšových, v reformační Francii 16. století a v současné Americe. Celá epojej trvá přibližně osm hodin. Bohužel diváci monumentálnost a složitost Intolerance neocení. Velkofilm, byť je brilantní ukázkou plynulého filmového vyprávění, postrádá lidský dotek Zrození národa. Přináší finanční katastrofu a pro D. W. Griffithe, vynikající postavu světové kinematografie, znamená počátek pádu.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.