Curtis Hanson


(Curtis Lee Hanson)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 24.3.1945

Zemřel: † 20.9.2016

Miesto Narodenia: Reno, Nevada, USA

 

...více

Životopis

"Každý režisér je šílený egoista.”

Curtis Lee Hanson, bývalý fotograf, nezávislý autor článků o Hollywoodu a někdejší redaktor časopisu “Cinema”, si svoje filmařské dovednosti, předtím, než stal oskarovým režisérem, vybrušoval psaním scénářů k nízkorozpočtovým thrillerům. Hanson, přezdívaný někdy také Curtisamma, se narodil v nevadském Renu a vyrůstal přímo v Los Angeles (strýc Jack Hanson byl majitelem oblíbeného obchodu s dámskými oděvy "Jax"). Otec byl učitelem, Curtisovi však disciplína střední školy neseděla a tak studií nechal. K filmu se dostal přes Faye Dunaway - je autorem fotografií, které jí pomohly k přelomové roli ve snímku BONNIE AND CLYDE (1967). Díky Dunaway pak Hanson mohl udělat interview s režisérem Arthurem Pennem a hercem Warrenem Beattym.

Do světa filmu vstoupil jako spoluautor scénáře k laciné adaptaci Lovecraftovy povídky HOROR V DUNWICHI (1970) producenta Rogera Cormana (“král béčkového filmu”) a jako přidružený producent (a scénárista) se podílel na kanadském thrilleru TICHÝ SPOLEČNÍK (1978) s Elliotem Gouldem a Christopherem Plummerem. Po vlastních pokusech o dobrodružný dětský film MALÍ DRACI (1980) a o týnejdžrovskou sexy-komedii PANICTVÍ PO AMERICKU (1983) s mladým Tomem Cruisem, se Hanson koncem 80. a začátkem 90. let specializoval na “napětí”.

Napsal a zrežíroval překvapivě dobrou poctu Hitchcockovi: thriller OKNO Z LOŽNICE (1987) se Stevem Guttenbergem, pokračoval režií psychologického dílka ve stylu “Cizinců ve vlaku” ŠPATNÝ VLIV (1990) s Robem Lowem a Jamesem Spaderem. Očekávaný kasovní úspěch přišel s docela přesvědčivým thrillerem o “pekelné chůvě” RUKA NA KOLÉBCE (1992) - obratně zrežírovaný, se zkušenými herci (překvapivě děsivá Rebecca DeMornay). Do “áčkové” kategorie se Curtis dostal díky napínavému, do nádherných exteriérů zasazenému dobrodružnému thrilleru DIVOKÁ ŘEKA (1994) v hlavních rolích s Meryl Streep (akční debut) a výbornými Kevinem Baconem a Davidem Strathairnem.

"Je o to příjemnější, že tuto cenu mohu převzít od dvou herců, které si budu navždy spojovat s Billy Wilderem.” (poté co od Waltera Matthau a Jacka Lemmona převzal Oskara)

Jeho následující a bezpochyby nejúspěšnější film, mysteriózní krimi L. A. - PŘÍSNĚ TAJNÉ (1997), mu vynesl (spolu s Brianem Helgelandem) Oskara pro “nejlepší scénář” a nominaci na sošku v kategorii “nejlepší režie”. Tři roky nato se jeho pokyny řídili - mezi jinými - Michael Douglas, Tobey Maguire a Katie Holmes a vzešla z toho nadprůměrná komedie SKVĚLÍ CHLAPI (2000), s Eminemem se pustil do hip-hopové variace na Rockyho a vzniklo drama 8. MÍLE (2002), v květnu 2007 Hanson uvedl ŠTĚSTÍ VE HŘE (2007) s Ericem Banou a Drew Barrymore. V roce 2009 bychom se měli dočkat jeho snímku THE CRIMSON PETAL AND THE WHITE který by měl vyprávět o mladé prostitutce ocitnuvší se v silné pozici poté, co se stane milenkou mocného muže.

Filmový nadšenec (postavy v jeho filmech nás často odkazují nebo přímo sledují nějaký film ze “zlaté éry”), který o sobě prohlašuje, že je silně ovliněn Alfredem Hitchcockem (v bonusech na DVD s filmem OKNO DO DVORA (1954) mluvil o Hitchcockově mistrovství a jak ho inspiroval). Objevil se ve vzpomínkovém dokumentu o klasickém filmu-noir Nicholase Raye IN A LONELY PLACE (1950), ve kterém ho rozebíral a označil za jedno ze svých oblíbených děl. Už dříve ho také uvedl mezi těmi, které sledoval během přípravy natáčení vlastního slavného filmu z roku 1997.

Se svojí družkou, Rebeccou Yeldham, má syna (28.11.2004). Od roku 1999 je prvním předsedou Filmového a televizního archívu Kalifornské univerzity v L.A. a od roku 2001 členem Akademie filmových umění a věd.

"Narozdíl od časů filmových studií, u kterých měli [režiséři] smlouvy....se dnes všechno točí kolem jednotlivých filmů. Nikdo se dnes nezajímá o délku kariéry toho kterého režiséra. Zajímá je pouze, jestli natočí úspěšný film. V důsledku toho pak, když někdo přijde s něčím co má ohlas, mu okamžitě dají kupu peněz a příležitost úspěch zopakovat. A jsme v situaci, kdy se lidé vědomě snaží zopakovat to, co už udělali dobře, ale výsledek je obvykle na horší úrovni.”
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.