Werner Herzog


(Werner H. Stipetic)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 5.9.1942

Miesto Narodenia: Mnichov, Bavorsko, Německo

 

...více

Životopis

Režisér, producent a spisovatel Werner Herzog se narodil 5. 9. 1942 v Mnichově jako Werner Stipetič. Vyrostl v malé bavorské vísce, daleko od civilizace. Jako dítě okolní svět takřka neznal a výrazný bavorský dialekt mu zůstal po dlouhá léta. Ve svých 14 letech začal cestovat po Německu, převážně pěšky a tato záliba mu zůstala i v dospělém věku. Ve 12 letech poprvé viděl film (Tarzan) a v 19 už první film režíroval (krátkometrážní Herkules). Pracoval jako dělník v ocelárně, aby si na své filmy vydělal. Miloval skoky na lyžích, až do doby, než se při skoku smrtelně zranil člen jeho družstva. Poté střídal zaměstnání, dokonce v USA jednu dobu jezdil rodeo.

Studoval historii literatury a dramatu na univerzitě v Mnichově, ale studium nedokončil. Poté studoval v Pittsburgu se stejným výsledkem. Takže ve filmových otázkách vlastně zůstal samoukem. Svou první produkční společnost Werner Herzog Film Production založil v Mnichově v r. 1963. Důvodem byla zejména snaha zachovat si při výběru filmu co největší nezávislost. Spolupracoval i s několika operními divadly, včetně divadla v Bayreuthu a milánské La Scaly.

Za filmy obdržel mnoho německých i mezinárodních ocenění. Ve své tvorbě se specializoval zejména na zobrazení lidí v extrémních situacích, na jejich charaktery, na různé podoby šílenství a abnormalit - KAŽDÝ PRO SEBE A BůH PROTI VŠEM (Jeder für sich und Gott gegen alle, 1974), STROCZEK (1977), AQUIRRE-HNĚV BOŽÍ (1972) apod. Lidský prvek hledá i ve zvláštních a nejméně pravděpodobných postavách (NOSFERATU, COBRA VERDE ap.). Velký význam klade také na mytologii a mystiku (znovu AQUIRRE-HNĚV BOŽÍ, FITZCARRALDO). Jeho hrdinové často připomínají samotného tvůrce, např. conquistador Aguirre, hledající v Peru vlastní království nebo Fitzcarraldo, který buduje v amazonské džungli velkou operu.

Šílenství hrdinů odpovídala často šílená realizace filmu. Např. při natáčení Fitzcarralda došlo k úmrtí několika místních Indiánů. Tajuplná místa planety si Herzog velmi rád pro svou práci vybírá proto, že v moderním západním světě se cítí příliš svázaný. Cestuje po celé planetě, kde hledá odlehlá a bohem i lidmi zapomenutá místa v tropických džunglích, vysokých horách, afrických pustinách, po pláních Tibetu ap. Snaží se přiblížit i ke zvláštním skupinám lidí v dokumentech, jako Země mlčení a temnoty (LAND DES SCHWEIGENS UND DER DUNKELHEIT, 1971) o hluchoslepých lidech nebo POZNAMENANÁ BUDOUCNOST (Behinderte Zukunft?, 1971) o lidech jiným způsobem handicapovaných.

Herzog dodnes režíruje i opery. Nejraději má Wagnera, přičemž je přijímán nejen kritikou, ale i mladou generací. Od 80.let se však trochu odmlčel, protože podle jeho názoru doba New Age příliš popularizuje, až vulgarizuje otázky mystiky a filozofie, které chce Herzog zůstat věrný. Od 90. let točí hlavně dokumenty, i u nich se dočkal mezinárodního uznání.Jeho komorním hercem byl po celou dobu tvorby Klaus Kinski.

Byl třikrát ženat a má 3 děti. V roce 1967 si vzal novinářku Martje Grohmann, r. 1973 se jim narodil syn Rudolph Amos Achmed. Poté žil s Evou Mattes, se kterou má dceru Hannu Mattes (1980). R. 1987 si vzal Christinu Mariu Ebenberger. Jejich syn Simon David Alexander Herzog se jim narodil r. 1989. V roce 1999 si Herzog vzal fotografku Lenu Pisetski (nyní Herzog). V současné době spolu žijí v Los Angeles.


Citáty:
- „Každý, kdo dělá film, musí být především atletem. Film nevytvoříš díky svým abstraktním akademickým znalostem, ale jenom díky svým kolenům a stehnům.“
- „Pokud opravdu miluješ film, myslím, že nejlepší je o něm nic nečíst. Já dávám přednost časopisům s velikými fotografiemi a malinkými článečky. Anebo časopisům o přírodě. Je to nejzdravější a nejbezpečnější.“
- „Nezajímají mě ceny, ty jsou dobré pro psy a koně.“
- "Buďte si jisti, že ze špatných kritik nemám špatné spaní."
O Klausi Kinském:
- "Lidé si myslí, že náš vztah byl láska/nenávist. Ano, nemiloval jsem ho, ale taky nemůžu říct, že jsem ho nenáviděl. Měli jsme k sobě vzájemný respekt, i když jsme oba plánovali toho druhého zabít."
- "Každý šedivý vlas na mé hlavě je kvůli Kinskému“.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.