Aki Kaurismäki


(Aki Olavi Kaurismäki)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 4.4.1957

Miesto Narodenia: Orimattila, Finsko,

 

...více

Životopis

Kaurismaki - rodák z Finského Orimattila, je jednou z nejvýznamějších evropských filmařských kapacit. Narodil se 4. dubna roku 1957 a než se vůbec dostal k režii, prošel kariérní dráhou pošťáka, umývače nádobí, filmového kritika a především filmového scénáristy. Filmovým scénáristou je sice dodnes, ale do roku 1983, kdy režíroval podle vlastního scénáře adaptaci Dostojevského ZLOČINU A TRESTU, se scénáristicky podílel jen na snímcích svého staršího bratra Mika (např. JACKPOT 2, VYVRHEL, LHÁŘ). Po svém celovečerním debutu ZLOČIN A TREST začal Aki v pravidelném intervalu točit řadu vlastních svérázných autorských snímků, které jsou plné osobitého Kaurismakiho humoru a poetiky. Takto vzniká například CALAMARI UNION – snímek na téma emigrace, který, stejně jako svůj debut, chtěl Kaurismaki natočit jako špatný film, což se mu nakonec a naštěstí nepovedlo.

Se svými snímky dosahuje značných úspěchů na řadě festivalů, kde jsou jeho snímky vždy nadšeně přijaty. V roce 1989 pak Kaurismaki natáčí kultovní road-movie LENINGRADŠTÍ KOVBOJOVÉ DOBÝVAJÍ AMERIKU o které se vyjádřil jako o "nejhorším snímku všech dob, když nepočítáme filmy Sylvestera Stalloneho". V jeho filmografii dále najdeme snímky jako BOHÉMSKÝ ŽIVOT, LENINGRADŠTÍ KOVBOJOVÉ POTKÁVAJÍ MOJŽÍŠE nebo snímek JUHA - nádhernou černobílou poctu němému filmu. Do očí veřejnosti se dostal všeobecně uznávaným dramatem MUŽ BEZ MINULOSTI, který byl loni úspěšně uveden na Filmové Festivalu Karlovy Vary!
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.