John Landis

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 3.8.1950

Miesto Narodenia: Chicago, Illinois, USA

 

...více

Životopis

John Landis, narozený 3. srpna 1950 do židovské rodiny v Chicagu, Illinois, USA je americký režisér, scenárista, herec, kaskadér, ředitel a producent. Když mu byly čtyři měsíce, rodina se přestěhovala do Los Angeles. Svou kariéru začal rovnou v Hollywoodu, pracoval i v Evropě. Je znám především svými komediemi, horory a videoklipy pro megastar Michaela Jacksona. Natočil i několik reklam.

Debutoval komediálním hororem SCHLOCK (1973), který byl inspirací i v dalších významných projektech. Stal se velmi vlivným a oceňovaným hollywoodským tvůrcem zejména v období konce 70. let minulého století díky satirickým komediím jako THE KENTUCKY FRIED MOVIE (1977); ZVĚŘINEC ČASOPISU NATIONAL LAMPOON (1978); BRATŘI BLUESOVI (1980), kterými si získal novou generaci fanoušků. Původní scénář ke klasickému hororu AMERICKÝ VLKODLAK V LONDÝNĚ (1981) napsal už ve svých 18 letech. Průlomová v jeho kariéře byla spolupráce na videoklipech se zpěvákem a tanečníkem Michaelem Jacksonem, kdy vznikla díla THRILLER (1983); BLACK OR WHITE (1991), která jej proslavila po celém světě a způsobila revoluci na hudebních kanálech jako MTV nebo VH1. Natáčení filmu ZÓNA SOUMRAKU (1983) bylo spojeno s tragickým úmrtím několika herců z důvodu nešťastného pádu vrtulníku. Dlouhé tahanice a soudní pře měly dopad i na jeho další profesionální dráhu. Možná i proto se musel mnohem víc „snažit“ a vytvořil kasovní trháky s „dvorními“ herci Ediem Murphym a Danem Aykroydem (ZÁMĚNA – 1983; ŠPIÓNI JAKO MY – 1985; CESTA DO AMERIKY – 1988; OSKAR – 1991 se Sylvestrem Stallonem; POLICAJT V BEVERLY HILLS III - 1994). Ovšem komedie BLBOUNI (1996) byla naprostým propadákem. V muzikálu BLUES BROTHERS 2000 (1998) vystupovaly živě hudební hvězdy jako Junior Wells nebo James Brown. Landis se na čas více věnoval producentské práci a režijně asistoval seriálové tvorbě. Po téměř desetileté absenci se vrátil k filmování komedií BURKE AND HARE (2010).

John jako herec je znám rolemi v úspěšných filmech - ČELISTI (1975); DARKMAN (1990); MĚSTO ŠÍLENCŮ (1997); SPIDER-MAN 2 (2004) a podobně jako třeba Woody Allen hrál ve vlastních projektech, např. v nejprodávanější videokazetě všech dob MAKING MICHAEL JACKSON´S ´THRILLER´ (1983).

John Landis je od roku 1980 ženatý s kostýmní výtvarnicí Deborah Nadoolman, mají spolu dvě děti Rachel (1982) a Maxe (1985). V rozhovoru pro BBC uvedl, že je ateista. V několika jeho filmech se opakovaně objevoval motiv King Konga nebo odkazy na staré filmy, zval si k hraní ve filmech známé režiséry a používal různé inovátorské prvky. Je nadšencem DVD technologie. Byl nominován na několik ocenění, mnoho z nich také získal (př. Emmy).
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.