Tchéky Karyo


(Baruh Djaki Karyo)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (1 hlas)

Herec,   

Narodený: 4.10.1953

Miesto Narodenia: Istanbul, Turecko,

 

...více

Životopis

Charismatický herec se narodil 4. 10. 1953. Neobvyklé jméno Tchéky je řeckého původu, stejně jako jeho matka. Příjmení dostal po otci, to je pro změnu Turek. Ten se živil jako řidič z povolání. Když bylo Tchékymu šest let, přestěhovala se celá rodina do Francie. Studoval na lyceu v Aragu, kde se začal plně věnovat školnímu divadlu, načež se v roce 1974 připojil k souboru Daniela Benoina. Vystudoval hereckou školu ve Štrasburku a stal se členem Jeune Théâtre National které se zabývalo především inscenacemi her Williama Shakespeara.

Ve filmu se poprvé objevil na počátku 80. let ve snímku PRÁSKAČ, kde zvárnil gangstera jménem Petrovic. Za tuto roli byl nominován na cenu César 1982. Roku 1986 si plně zasloužil i další cenu: Jeana Gabina. Bylo to ztvárnění tří odlišných postav: žárlivého Remiho v milostném komorním dramatu NOCI V ÚPLŇKU, zločince Mickeyho v psychologickém snímku podle Dostojevského ŠÍLENÁ LÁSKA a sadisticky zaměřeného policisty Franka v thrilleru MODRÉ JAKO PEKLO.

A pak se konečně objevil ve své do té doby nejvyzývavější roli. Ztvárnil uhrančivého a vyjímečného agenta v Bessonově BRUTÁLNÍ NIKITĚ. Zde, v roli Boba dovede flákačku a fetačku odsouzenou na doživotí (Anne Parillaudová) až na post agentky vyškolené na extra tajné služby. Tento snímek mu konečně přinesl tolik chtěnou mezinárodní popularitu.

Zájem o jeho osobu už neprojevují "jen" významní domácí tvůrci, ale také světoví režiséři jako R. Scott, který ho obsadí do role námořníka Martina Alonsona Pinzóna v historickém velkofilmu 1942: DOBYTÍ RÁJE, nebo R. Christian díky němuž dostal příležitost v dramatu NOSTRADAMUS coby představitel hlavní role.

V očích diváka se odráži asi nejvíce ve snímcích: JAMES BOND: ZLATÉ OKO, MIZEROVÉ, VÁLKA GANGŮ, PROPADLÍ LÁSCE, JOHANKA Z ARKU, PATRIOT, POLIBEK DRAKA, JÁDRO, nebo ZLODĚJ ŽIVOTŮ.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.