Sidney Lumet

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 25.6.1924

Zemřel: † 9.4.2011

Miesto Narodenia: Filadelfie, Pensylvánie, USA

Miesto úmrtí: Manhattan, New York, New York, USA

 

...více

Životopis

Narodil se 25. června roku 1924 ve Philadelphii. Jeho matka Eugenia Wermus byla herečka a tanečnice a otec Baruch Lumet herec, režisér a producent v židovském divadle „Yiddish theatre". Lumet vystudoval „Professional Children's School“ v New Yorku, kterou již prošla řádka slavných jmen. Sidney odmala hrával, svůj debut si odbyl v „Yiddish theatre" již ve věku 4 let. V jedenácti si zahrál na Broadwayi ve hře Dead End. V „Yiddishi" hrával až do padesátých let minulého století. Za druhé světové války sloužil jako opravář v armádě USA (1942-1946). Po propuštění z armády se navrátil k showbussinesu.

Svou televizní kariéru odstartoval jako pomocný režisér u televizní stanice CBS. Vypracoval se a první jeho samostatně zrežírovaný pořad „naživo“ vznikl v roce 1950. Natočil přes stovku epizod seriálu DANGER a později zrežíroval i divadelní hru The Doctor's Dilemma. V roce 1957 utíká Lumet od divadelní a televizní režie k filmu. Jeho první film byl 12 ANGRY MEN, který uspěl po stránce finanční a kritiky zaujal. Během šedesátých let vzniklo pod Lumetovo vedením mnoho považovaných filmů jako např. THE PAWNBROKER, FAIL-SAFE a THE HILL. V roce 1969 spolu s Josephem L. Mankiewiczem zrežíroval Oscarem nominovaný dokument KING: A FILMED RECORDS OF MONTGOMERY TO MEMPHIS.

V sedmdesátých letech natočil dva filmy se Seanem Connerym a to THE ANDERSON TAPES a THE OFFENCE. Později se Lumet usadil do tématu korupce policie. Po úspěchu filmu SERPICO ve kterém si zahrál hlavní roli Al Pacino přidal ještě další filmy o zkorumpovaných či naprosto oddaných policistech své práci, např. PRINCE OF THE CITY, Q&A, NIGHT FALLS ON MANHATTAN. Během sedmdesátých let si šáhl na vrchol a byl označován za nejlepšího ve svém oboru. V osmdesátých letech patří THE VERDICT k jedněm z lepších Lumetových filmů. V poslední době se téměř devadesátiletý Lumet stále oddaně věnuje své práci a vytvořil FIND ME GUILTY, skutečný příběh zločince ze soudních prostor ve kterém se objevil Vin Diesel, v poslední řadě film BEFORE THE DEVIL KNOWS YOU'RE DEAD.

Oženil se s Gail Lumet Buckleyovou, avšak manželství nevydrželo. Poté se oženil ještě třikrát, přičemž z prvního manželství má dvě děti. Lumet má pod svým jménem přes padesát filmů. Např. kritikou dobře přijaté 12 ANGRY MEN, SERPICO, DOG DAY AFTERNOON, NETWORK. Za všechny tyto filmy byl nominován na Academy Award pro nejlepší režii. Academy Award vyhrál nakonec až v roce 2005 za celoživotní výkon. V roce 2002 odhalil svou top 10 sestavu filmů. Patří mezi ně THE BEST YEARS OF OUR LIVES, FANNY AND ALEXANDER, THE GODFATHER, THE GRAPES OF WRATH, INTOLERANCE, THE PASSION OF JOAN OF ARC, RAN, ROMA, SINGIN' IN THE RAIN, a 2001: A SPACE ODYSSEY.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.