Oliver Reed


(Robert Oliver Reed)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 13.2.1938

Zemřel: † 2.5.1999

Miesto Narodenia: Wimbledon, Londýn, Anglie, Velká Británie

Miesto úmrtí: Valletta, Malta

 

...více

Životopis

Britský herec Oliver Reed se narodil 13. února 1938 v Londýně do umělecké rodiny jako syn spisovatele a sportovního reportéra Petera Reeda a jeho ženy Marcie. Umělecky činný byl i jeho dědeček, divadelní herec sir Herbert Beerbohm Tree a strýc, filmový režisér Carol Reed. Oliver byl problémovým dítětem, dyslektický a s poruchami chování vystřídal několik škol, kde vynikal místo učení spíše ve sportu. V sedmnácti opustil školu i domov a začal se živit jako vyhazovač v nočním klubu. Dále se živil například jako taxikář , nebo profesionální boxer. Po absolvování vojenské služby zahájil hereckou kariéru.

Jeho kariéra herce měla pomalejší a pozvolný nástup, kdy první zkušenosti získával jako komparsista a větší role přišly až začátkem 60. let v hororových snímcích jako například PROKLETÍ VLKODLAKA režiséra Terence Fishera. Svou vizáží byl předurčen převážně do rolí záporných a nebezpečných postav, které ho provázely v podstatě celou jeho tvorbou. Jeho herecká kariéra byla také negativně ovlivněna závislostí na alkoholu a o jeho pijáckých výkonech kolovaly nejrůznější zvěsti. Po jedné z barových bitek si jeho tvář vyžádala 36 stehů a byla obava jestli trvalá jizva neohrozí začínající kariéru, ale naopak jen dodala ještě hrubšího rysu, který se stal základem jeho image.

První větší úspěch zaznamenal v muzikálu OLIVER! svého strýce Carola Reeda, který ho nechal zviditelnit v jedné z hlavních rolí, lupiče Billa Sikese, která mu vynesla cenu BAFTA 1968. Další úspěšné role mu vynesly filmy Kena Russella, jako ZAMILOVANÉ ŽENY, nebo drama ĎÁBLOVÉ inspirované skutečnou události z Francie za vlády krále Ludvíka XIII. V roce 1973 se představil v roli mušketýra Athose ve snímku Richarda Lestera TŘI MUŠKETÝŘI. Při šermířské scéně u větrného mlýnu byl velmi vážně zraněn, když byl bodnut do krku. V této době také promeškal velké šance, když odmítl hlavní role hollywoodských veleúspěšných filmů PODRAZ George Roy Hilla a ČELISTI Stevena Spielberga. V roce 1978 si zahrál menší, ale výraznou roli šéfa kasína ve snímku Michaela Winnera HLUBOKÝ SPÁNEK s Robertem Mitchumem v hlavní roli, který patřil k jeho hereckým vzorům.

Důležitou součástí jeho kariéry byla práce pro TV, kde se začal realizovat začátkem 80. let. Velký úspěch v televizní tvorbě zaznamenal například rolí v seriálu "KRYŠTOF KOLUMBUS", nebo televizních filmech DÁMA A LUPIČ a OSTROV POKLADŮ. Oliver Reed byl dvakrát ženatý. Z prvního manželství (1959 - 1969) s irskou modelkou Kate Byrne vzešel syn Mark. Od roku 1969 žil s tanečnicí Jackie Daryl se kterou měl dceru Sarah. Tento vztah nakonec skončil a jeho druhou ženou se od roku 1985 stala o 27 let mladší Josephine Burge se kterou žil až do své smrti. Jeho posledním filmovým představením byla role Proxima v historickém snímku Ridleyho Scotta GLADIÁTOR, během jehož natáčení zemřel 2. května 1999 na infarkt ve věku 61 let. Film byl věnován jeho památce.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.