Andy Wachowski


(Andrew Paul Wachowski)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

8.0/10 (1 hlas)

Herec, Režisér,  

Narodený: 29.12.1967

Miesto Narodenia: Chicago, Illinois, USA

Herecká Filmografie:

 1. Side by Side (2012)  
 2. Burly Man Chronicles, The (2004)
 3. Matrix Revisited, The (2001)
 4. Making 'The Matrix' (1999)
 5. Independents' days (1997)
 6. HBO First Look (1992)

Režijná Filmografie:

 1. Jupiter na vzostupe (2015)  
 2. Atlas mrakov (2012)    
 3. Speed Racer (2008)  
 4. Matrix Revolutions (2003)  
 5. Matrix Reloaded (2003)  
 6. Matrix (1999)  
 7. Pasca (1996)    
 

...více

Životopis

"Myslíme, že filmy jsou docela nudné a předvídatelné, chceme zamést se všemi diváckými očekáváními!"

Andy Wachowski se narodil 29. prosince 1967 do Polsko-Americké rodiny v Chicagu. Jeho matka, Lynne, byla zdravotní sestra a malířka, otec, Ron, byl obchodník. Spolu se starším bratrem Andym chodili na stejnou základní i střední školu se zaměřením na umělecké vědy, kde Andy odmaturoval v roce 1986 a Larry roku 1983. Jako studenti se drželi spíše v ústraní, četli komiksy, hodně hráli deskovou RPG hru Dungeons & Dragons a když se věnovali školnímu divadlu, tak výhradně ze zákulisí. Po střední škole se jejich cesty na krátko rozdělily, Andy šel na Emerson College v Bostonu a Larry studoval Bard College v New Yorku, ovšem po zanechání nedokončeného studia si zpět v Chicagu založili menší tesařskou dílnu, přičemž souběžně vytvářeli komiksy a střádali nápady pro trilogii MATRIXu.

Bratři přiznávají, že mají rádi vyprávění příběhů na pokračování, prý proto, že vyrůstali na komiksových knížkách a Tolkienově trilogii Pána prstenů. Jejich první zásah do kinematografie přišel v roce 1995, kdy napsali scénář k filmu NÁJEMNÍ VRAZI. Další rok napsali, zřežírovali a vyprodukovali riskantní projekt PAST, který kombinoval staré jádro filmu-noir s novým, experimentálním způsobem práce s kamerou. V roce 1999 přišel jejich nejznámější film MATRIX, jehož příběh se v hlavách bratrů formoval více než 5 let. Scénář MATRIXu byl neobvykle detailní a přesný, Wachowští měli promyšlenou každou drobnost, která se musela splnit do puntíku, jinak nebyli spokojeni. Herci sborově přiznávají, že po prvním přečtení jej nepochopili, ale byli nesmírně fascinováni. Mezi zdroje inspirací MATRIXu patří komiksy všeho druhu, japonská Manga, Hong Kongské akční filmy, mytologické texty, samotná Bible, dobrodružství o Alence v říši divů a další.

V průběhu roku 2003 přišly na svět dvě pokračování MATRIX RELOADED a MATRIX REVOLUTIONS, které ač komerční úspěch sklidily velký, kritiku rozdělily na dva tábory - jedni milují celou trilogii a druzí uznávají jen prvotní MATRIX. Jako argument proti odpůrcům, kteří přirovnávají sequely k čisté komerci může sloužit fakt, že s RELOADED i REVOLUTIONS se počítalo hned odpočátku a zevrubně byly načrtnuty ještě dřív, než byl první MATRIX vůbec dotočen. K roku 2003 bratři také dopsali a vyprodukovali sérii animovaných filmů ANIMATRIX.

V roce 2006 bratři napsali scénář k filmu V JAKO VENDETA a o 2 roky později napsali, zrežírovali a vyprodukovali vizuálně originální a neotřelý závodní film SPEED RACER. Bratři Wachowští také napsali jeden scénář, zvaný Carnivore, který však nebyl natočen, dle magazínu Empire patří mezi 12 nejlepších nenatočených scénářů Hollywoodu. V neposlední řadě počítačové hry Enter the Matrix (2003) a The Matrix: Path of Neo (2005) byly taktéž napsány a vytvořeny pod dozorem bratrů.

O obou bratrech Wachowských se traduje, že si velmi cení svého soukromí, neposkytují žádné rozhovory, nenechávají se fotit a dokonce ani neúspořádávají propagační kampaně, či reklamní sešlosti pro své filmy. Chtějí, aby jejich filmy mluvily samy za sebe.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.