William A. Wellman


(William Augustus Wellman)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 29.2.1896

Zemřel: † 9.12.1975

Miesto Narodenia: Brookline, Massachusetts, USA

Miesto úmrtí: Los Angeles, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Americký režisér William Augustus Wellman se narodil 29. února 1896 v Brookline (Massachusetts) do rodiny makléře. Jako student vynikal ve sportech, převážně v ledním hokeji. Ale také díky své divoké a impulzivní povaze se často dostával do problémů a jeho kázeňské přestupky nakonec vyústily ve vyloučení ze střední školy. Poté vystřídal několik povolání a v 19 letech vstoupil do Francouzské cizinecké legie, kde se naučil létat. V první světové válce sloužil jako pilot u The Lafayette Flying Corps, kde brzy díky své osobnosti a životnímu stylu dostal přezdívku "Divoký Bill". Po sestřelení v roce 1918 se vrátil do Spojených států jako hrdina. Za svoje válečné působení získal francouzský válečný kříž (Croix de guerre). Ve filmovém průmyslu začínal jako herec, když se v roce 1919 objevil vedle Douglase Fairbankse st. ve snímku THE KNICKERBOCKER BUCKAROO. O rok později již debutoval jako režisér snímkem THE TWINS OF SUFFERING CREEK.

Do dějin kinematografie se nesmazatelně zapsal jako režisér historicky prvního filmu oceněného Oscarem za nejlepší film. Toto ocenění získal v roce 1927 jeho snímek WINGS, kde zasadil příběh milostného trojúhelníku do sobě blízkého prostředí bojových letců. V hlavních rolích se představili Charles "Buddy" Rogers, Richard Arlen a Clara Bow. Snímek ještě získal druhého Oscara v kategorii nejlepší technické efekty za skvěle provedené letecké bojové scény.

V roce 1930 natočil další letecké drama s Charlesem "Buddy" Rogersem YOUNG EAGLES. K oblíbenému leteckému prostředí se vrátil ještě v roce 1932 snímkem CENTRAL AIRPORT s Richardem Barthelmessem. Následovaly snímky jako například: sociálně kritické drama WILD BOYS OF THE ROAD, politické drama THE PRESIDENT VANISHES, nebo snímek z roku 1935 THE CALL OF THE WILD podle románu Jacka Londona. V roce 1937 natočil snímek s Janet Gaynor a Fredricem Marchem A STAR IS BORN (Zrodila se hvězda) za který obdržel nominaci na Oscara. Svou lásku k letectví nezapřel ve snímku MEN WITH WINGS, kde složil poctu jeho průkopníkům.

Začátkem 40. let zabrousil dvěma filmy do žánru westernu, když natočil podle románu Van Tilburga Clarka snímek THE OX-BOW INCIDENT (Jízda do Ox-Bow) s Henry Fondou a snímek BUFFALO BILL s Joelem Mc Creou. V roce 1945 natočil významný snímek, válečné drama THE STORY OF G.I. JOE, kde se skvěle předvedl v hlavní roli Burgess Meredith. Na konci 40. let přišla další nominace na Oscara za válečný snímek BATTLEGROUND (Bojiště). Poslední nominaci získal v roce 1955 za drama THE HIGH AND THE MIGHTY s Johnem Waynem. Svou bohatou filmografii uzavřel dvěma válečnými filmy, z druhé světové války DARBY'S RANGERS a z první světové války inspirovaný vlastními vzpomínkami LAFAYETTE ESCADRILLE. V roce 1973 obdržel cenu Director's Guild of America za celoživotní dílo.

William Wellman byl čtyřikrát ženatý. Po třech relativně krátkých manželstvích, v letech 1918–1923 s Helene Chadwick, 1925–1926 s Margery Chapin a 1931 - 1933 s Marjorie Crawford nalezl štěstí až s herečkou Dorothy Coonan se kterou se oženil v roce 1934 a s manželství ze kterého vzešlo sedm dětí trvalo až do jeho smrti. Zemřel v roce 1975 ve věku 79 let na leukémii. Na jeho přání byl po kremaci jeho popel rozptýlen z letadla. Za svůj přínos filmovému průmyslu má svou hvězdu na Chodníku slávy (Hollywood Walk Of Fame).
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.