Henry Winkler


(Henry Franklin Winkler)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 30.10.1945

Miesto Narodenia: New York City, New York, USA

 

...více

Životopis

Henry Franklin Winkler je americký herec, režisér producent a autor knih, který je nejlépe známý (hlavně v rodné zemi) kultovní rolí Fonzieho ze sitcomu HAPPY DAYS.

Je synem ředitele dřevařské firmy Harryho Irvinga a Ilse Anna Maria Winklerové, kteří emigrovali do USA z Německa roku 1939, kvůli svému židovskému původu. I když měl původně následovat rodiče prací v rodinné firmě, uhranulo ho herectví a už v osmé třídě základní školy si zahrál ve školním představení, a to rovnou hlavní roli Billyho Budda ve stejnojmenné hře. Sám však z legrace prohlásil, že s herectvím začal už ve školce, kde si zahrál zubní pastu ve školní hře o hygieně. Po vystudování McBurney High School získal titul Bakalář na Emerson College a titul Master of Fine Arts na Yale School of Drama. Později ke jménu přidal i titul PhD v Hebrejské Literatuře na Emerson College.

S herectvím začal v několika desítkách reklam a ve filmu PÁNI FLATBUSHE, kde si zahrál člena Brooklynského gangu, výraznější úspěch nepřicházel a jeden čas zvažoval i práci dětského psychologa kvůli jeho lásce k práci s dětmi. v roce 1973 byl ovšem obsazen do role trochu lehkomyslného a namyšleného ale dobrosrdečného playboye Arthura Herberta Fonzarelliho známého jako "The Fonz", či "Fonzie", do sitcomu odehrávajícího se v 50.letech s názvem HAPPY DAYS, který se začal vysílal mezi lety 1974 - 1984 a ve kterém se Winkler postupně propracoval díky zájmu diváku do klíčové role. Aby ne, když se jeho postava stala v USA symbolem slova "cool" v 70.letech díky kožené bundě, řvoucí motorce (kterou v té době herec ani neuměl řídit narozdíl od své postavy), jeho věčné hlášce "Aayyyy!" s gestem palců nahoře. Tato popularita vedla po zrušení seriálu i k nápadu na jeho pokračování pouze na úkor této postavy v "Fonzie's Happy Days", z nápadu nakonec sešlo. Ale jako Fonzie se objevil i v seriálu LAVERNE AND SHIRLEY, nebo ve videoklipu Buddy Holly skupiny Weezer, či v roce 2008 spolu s kolegy ze seriálu Ronem Howardem a Andy Griffithem v internetovém videu na podporu zvolení Barracka Obamy.

V době vysílání seriálu hrál i ve filmech, například v SMUTNÍ HRDINOVÉ z roku 1977 si zahrál veterána z války ve Vietnamu, nebo na druhou stranu v komedii Rona Howarda NOČNÍ SMĚNA z roku 1982, kde si zahrál pracovníka pohřebního ústavu, který je vlivem Michaela Keatona nucen snášet přerod v pasáka a provozovatele call girl služeb. Byla mu nabídnuta i role Dannyho v hitu POMÁDA, kterou ale odmítl kvůli podobností s rolí v HAPPY DAYS. V roce 1979 byl součástí benefičního koncertu MUSIC FOR UNICEF CONCERT.

Po ukončení HAPPY DAYS se začal věnovat produkci a založil si firmu Winkler-Rich Productions která produkovala například seriál MACGYVER, či televizní soutěž HOLLYWOOD SQUARES, jehož česká mutace se vysílala i u nás. Režíroval například 2 epizody SABRINY MLADÉ ČARODEJNICE nebo film JEDEN A PŮL POLICAJTA s Burtem Reynoldsem v hlavní roli.

V 90. letech se Henry Winkler vrátil k herectví rolí v kontroverzním snímku ABSOLUTNÍ CIZINCI, kde v roli manžela řeší dilema ohledně své ženy v komatu a jejich nenarozeného dítěte. Přišel i návrat na obrazovky v sitcomu MONTY, který byl stanicí FOX brzy zrušen ovšem Winkler později v dalších seriálech hostoval z větších rolí je třeba zmínit role rodinného právníka v ARRESTED DEVELOPMENT či Dr. Stewarta Barnese v seriálu OUT OF PRACTICE. V roce 1994 si zahrál s Katherine Hepburn v televizním snímku JEDNOU O VÁNOCÍCH. Mihnul se v roli ředitele školy v zásadním snímku novodobé hororové historie jménem VŘÍSKOT. Roku 1998 se poprvé spojil s Adamem Sandlerem ve filmu VODONOŠ, kde si zahrál velkou roli školního trenéra Sandlerovy postavy, jejich dalšími spolupracemi byl MALÝ NICKY SATAN JUNIOR, kde si Winkler zahrál sebe stejně jako v ZOHAN: KRYCÍ JMÉNO KADEŘNÍK (2008) v roce 2006 si v KLIK: ŽIVOT NA DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ, zahrál Sandlerova otce. Letos ho můžeme vidět v komedii HERE COMES THE BOOM, která je projektem Sandlerova kamaráda Kevina Jamese.

Od roku 2003 Winkler spolupracuje s Lin Oliver na sérii dětských knih o outsiderském žákovi 4. třídy Hanku Zipzerovi trpícím dislexií, kterou trpí i sám Henry, kterému byla nemoc zjištěna v 31 letech a vysvětlovala jeho potíže se sebedůvěrou se kterými se potýkal už od dětství. Od roku 2008 také společně s First News objíždí školy a čte z těchto knih dětem, je i partnerem několika charitativních organizací pro děti za práci pro děti získal roku 2011 cenu OBA od Královny Alžběty. Toho roku mu vyšla i autobiografická kniha I've Never Met an Idiot on the River. Rok 2003 však Winklera zasáhl i jinak a to když se měl natáčet epizodní roli v serialu 8 SIMPLE RULES, kde hrál hlavní roli Winklerův dlouholetý kamarád John Ritter, kterému se během natáčení udělalo nečekaně špatně a po kolapsu byl převezen do nemocnice, kde zemřel. Winkler byl jeden z posledních, který s Ritterem mluvil.

V roce 1978 se Winkler oženil se Stacy Winklerovou se kterou má dceru Zoe Emily (manželka Roba Reinise), syna Maxe a nevlastního syna Jeda Weitzmana ze Stacyina předchozího manželství. Je bratrancem Richarda Belzera známého například ze seriálu PRÁVO A POŘÁDEK: ÚTVAR PRO ZVLÁŠTNÍ OBĚTI a také kmotrem Bryce Dallas Howardové (Gwen Stacy ve filmu SPIDERMAN 3), dcery Rona Howarda.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.