Robert Wise


(Robert Earl Wise)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 10.9.1914

Zemřel: † 14.9.2005

Miesto Narodenia: Winchester, Indiana, USA

Miesto úmrtí: Los Angeles, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Americký režisér a filmový producent Robert Earl Wise se narodil 10. září 1914 v malém městě Winchester (Indiana) rodičům Robertovi Wise Sr. a Olive Longenecker jako nejmladší ze tří synů. Vyrůstal společně se staršími bratry Davidem a Lloydem. Od mladí byl velkým milovníkem filmu a od dětství se zajímal o psaní. I proto vstoupil na Franklin College (Indiana) se zaměřením na žurnalistiku. Studia nedokončil, protože v době krize musel opustit školu a jít vydělávat na živobytí. V roce 1933 nastoupil u společnosti R.K.O. jako pomocný střihač a začátkem 40. let již jako hlavní střihač pracoval u filmů Orsona Wellese. Prvním byl OBČAN KANE, kde za skvělý střih obdržel nominaci na Oscara a u druhého snímku SKVĚLÍ AMBERSONOVÉ se již přímo podílel na dokončení snímku. Tato nová zkušenost v něm vyvolala touhu režírovat.

Jako režisér debutoval v roce 1943 hororem CURSE OF THE CAT PEOPLE a v následujících letech natáčel převážně "béčkové" filmy. Ke zlomu došlo začátkem 50. let, když vytvořil jeden z nejlepších vědeckofantastických filmů té doby DEN, KDY SE ZEMĚ ZASTAVILA. V roce 1953 natočil válečné drama KRYSY POUŠTĚ, kde vyobrazil boje Spojenců proti Rommelovi v severní Africe. Následoval významný snímek THE EXECUTIVE SUITE, v němž nahlédl do života představitelů vysokých obchodních a finančních kruhů. V roce 1956 natočil tři filmy, prvním je snímek PARIS A HELENA, který natočil v Itálii, následoval psychologický western POCTA ZLOČINCI a sportovní drama NĚKDO TAM NAHOŘE MĚ MÁ RÁD, které zasadil do prostředí profesionálního boxu.

První nominace na Oscara za režii přišla v roce 1959 za dramatický snímek ze soudního prostředí CHCI ŽÍT! se Susan Hayward v roli lehké dívky odsouzené k smrti. Mimořádný úspěch se dostavil s muzikálem WEST SIDE STORY, který natočil ve spolurežii choreografa Jeroma Robbinse. Film získal deset Oscarů. Na tento úspěch navázal v roce 1965 opět oscarovým muzikálem ZA ZVUKŮ HUDBY, kde se zviditelnila herečka Julie Andrews. O tři roky později si tuto úspěšnou spolupráci zopakovali v muzikálu STAR!. Wise rád střídal všechny běžné žánry a tak po sérii muzikálů se v roce 1971 představil vědeckofantastickým filmem KMEN ANDROMEDA, podle románu Michaela Crichtona. Následoval milostný příběh DVA LIDÉ a drama HINDENBURG. Jeden s posledních titulů jeho filmografie je dnes již kultovní sci-fi snímek STAR TREK: FILM.

V letech 1985 - 1988 byl prezidentem Americké akademie filmového umění a věd. V roce 1997 byl předsedou mezinárodní poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. V roce 1998 obdržel cenu Amerického filmového institutu za celoživotní dílo. Robert Wise byl dvakrát ženatý. V roce 1942 se oženil s herečkou Patricií Doyle, která poté ukončila kariéru a věnovala se rodině. Měli spolu jedno dítě. Manželství skončilo v roce 1975 smrtí Patricie. Jeho druhou ženou se stala v roce 1977 Millicent Franklin se kterou žil až do své smrti. Zemřel 14. září 2005 v losangeleské nemocnici čtyři dny po svých 91 narozeninách. Za svůj přínos filmovému průmyslu má svou hvězdu na Chodníku slávy (Hollywood Walk Of Fame).
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.