Wiliam Bukový

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,  Skladateľ,

Narodený: 18.1.1932

Zemřel: † 31.7.1968

Miesto Narodenia: Lučenec, Slovensko,

Miesto úmrtí: Praha, Československo

 

...více

Životopis

Slovenský skladatel židovského původu se narodil jako William Brühl 18. 1. 1932 v Lučenci (jméno si rodina, která se od roku 1942 skrývala v obci Krná, změnila po válce na Bukový). V roce 1951 maturoval na gymnáziu v Lučenci, zároveň soukromě studoval hudbu. V letech 1951 až 1955 studoval hudební pedagogiku na FF UK v Praze. Skladbu studoval pouze jako samouk, cítil se ovlivněn tvorbou modernistických klasiků L. Janáčka, S. Prokofjeva, I. Stravinského, B. Bartóka, A. Honneggera, A. Suchoně a J. Cikkera. Po absolvování vysokoškolského studia pracoval jako svobodný umělec.

Již od roku 1956 skládal hudbu k reklamním, animovaným a dokumentárním snímkům, z nichž nejúspěšnější se ukázala ta k Pojarově (je též autorem hudby k jeho cyklu POTKALI SE U KOLÍNA) filmu LEV A PÍSNIČKA, která získala cenu ve francouzském městě Annecy. V 60. letech pracoval i pro režiséry hrané kinematografie: J. Sequense (KOLIK SLOV STAČÍ LÁSCE, SMRT NA CUKROVÉM OSTROVĚ), V. Síse (AKCE KALIMANTAN), Z. Sirového (FINSKÝ NŮŽ), J. Jakubiska (KRISTOVE ROKY) či P. Solana. Právě za hudbu pro Solanův film BOXER A SMRT získal v roce 1963 na festivalu v San Francisku Cenu Daria Milhauda.

Kromě filmové hudby se věnoval i skládání písňové a šansonové tvorby (pro R. Cortése, J. Zímu, R. Pellara, H. Hegerovou, E. Pilarovou a další herce a zpěváky). Jeho nejvýznamnějším dílem v oblasti tvorby baletní je pak Hirošima z roku 1962 na libreto Vladimíra Vašuta, který byl premierován 21. 12. 1962 v Budapešti a v Československu 5. 7. 1963 v Brně. Zemřel 31. 7. 1968 v Praze, kde je také (na židovském Olšanském hřbitově) pochován se svými rodiči.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.