Lianella Carell

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 6.5.1927

Zemřel: † 22.12.2000

Miesto Narodenia: Řím, Itálie,

Miesto úmrtí: Řím, Itálie

 

...více

Životopis

Lianella Carell nikdy profesionální herečkou nebyla, živila se především žurnalistikou, ale díky účasti v jednom z přelomových děl poválečné italské kinematografie se zhruba na deset let stala vyhledávanou představitelkou osudem zkoušených žen. Narodila se v Římě a po druhé světové válce se prosadila jako novinářka, působila též v rozhlase a psala skeče a komentáře k různým pořadům. V roce 1948 se při jednom pracovním setkání poznala s Vittoriem de Sicou, který právě hledal vhodnou herečku pro chystaný film ZLODĚJI KOL (Ladri di biciclette, 1948). Po kamerových zkouškách roli dostala a její přesvědčivý výkon v úloze manželky hlavního hrdiny se stal jedním z kladů tohoto zásadního díla italského neorealismu.

Během následujících deseti let natočila Lianella Carell dalších sedmnáct filmů, ve většině z nich byla obsazena do podobného typu postavy, jakou byl její debut, což jí v konečném důsledku přitížilo, protože kritici ji brzy shledali jako stereotypní herečku se stále stejným projevem. Zmínku si zaslouží spolupráce s Aldem Fabrizim, v jehož režii odehrála velkou roli ve filmu VÍTEJTE, DŮSTOJNOSTI (Benvenuto, reverendo, 1949), točila také se slavným sourozeneckým triem de Filippových (DÍVKY SE VDÁVAJÍ – Ragazze da marito, 1952).

Po několika vedlejších rolích uzavřela Lianella Carell dráhu filmové herečky koncem padesátých let, naposledy se objevila v německo-italské válečné komedii DĚLOVÁ SERENÁDA (Pezzo, capopezzo e capitano, 1958), v níž se opět setkala s Vittoriem de Sicou. Poté se vrátila k profesi spisovatelky a novinářky, užší spolupráci navázala s televizí, pro niž psala průvodní texty k estrádám, prosadila se též coby autorka rozhlasových her. S filmem spolupracovala již jen výjimečně, podílela se ale na několika úspěšných scénářích, většinou jako spoluautorka s mnoha dalšími. Takto je podepsána například pod úspěšnou komedií JÁ, JÁ, JÁ… A TI DRUZÍ (Io, io, io… e gli altri, 1966), naposledy pracovala na scénáři k filmu HŘÍCHY V RODINĚ (Peccati in famiglia, 1975).

S televizí a rozhlasem spolupracovala Lianella Carell až do devadesátých let, zemřela v Římě 22. prosince 2000 ve věku 73 let.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.