Peter Yates

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 24.7.1929

Zemřel: † 9.1.2011

Miesto Narodenia: Aldershot, Hampshire, Anglie, Velká Británie

Miesto úmrtí: Londýn, Anglie, Velká Británie

 

...více

Životopis

Britský filmový režisér a producent se narodil v anglickém Aldershotu jako syn vojenského důstojníka. Vystudoval Královskou akademii dramatických umění v Londýně. Na počátku své kariéry sbíral zkušenosti v divadle, kde hrál i režíroval, ovšem od 50. let působil výhradně u filmového průmyslu. Nejprve jako asistent režiséra Tony Richardsona. Svůj vlastní režijní debut natočil v roce 1963 a jednalo se o hudebně-romantický snímek SUMMER HOLIDAY.

Velký úspěch přišel v roce 1968, kdy si ho osobně vybral slavný americký herec Steve McQueen, aby režíroval kriminální thriller s ním v hlavní roli BULLITTŮV PŘÍPAD. Yatesův první americký snímek se stal hitem a byl oceněn Oscarem za nejlepší střih. Dodnes je považován za jednu z největších klasik žánru, zejména díky proslulé automobilové honičce, jenž je pro změnu hodnocena jako nejlépe natočená automobilová akční scéna v historii kinematografie.

Od té doby získal Peter status mezinárodně uznávaného tvůrce a střídavě natáčel v Americe a rodné Británii snímky nejrůznějších žánrů. Ať už to bylo komorní drama s Dustinem Hoffmanem a Miou Farrow JOHN A MARY, válečný film MURPHYHO VÁLKA, krimikomedie s Robertem Redfordem UKRADENÝ DIAMANT, hvězdně obsazený dobrodružný thriller HLUBINA, nebo sci-fi PLANETA KRULL.

V roce 1979 získal za sportovní drama s Dennisem Quaidem A CO DÁL… svoji první nominaci na Oscara a to hned ve dvou hlavních kategoriích – za nejlepší film a nejlepší režii. Vrcholem jeho kariéry je však nejspíš britské válečné drama na motivy hry Ronalda Harwooda GARDEROBIÉR z roku 1983. Tento projekt byl nominován na pět Oscarů, sedm cen BAFTA a zlatý Glóbus. Nicméně Yates ani jednu z prestižních nominací nakonec neproměnil.

Svůj poslední snímek natočil v roce 2004 pro televizi. Zemřel přirozenou smrtí 9. ledna 2011 v Londýně ve věku 81 let.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.