Donald Pleasence


(Donald Henry Pleasence)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (1 hlas)

Herec,   

Narodený: 5.10.1919

Zemřel: † 2.2.1995

Miesto Narodenia: Worksop, Nottinghamshire, Anglie, VB

Miesto úmrtí: St. Paul de Vence, Francie

 

...více

Životopis

Měřil 174 centimetrů a byl ve znamení vah. Narodil se v rodině železničáře. Už od mládí velmi rád recitoval. Po maturitě na Lyceu v Ecclesfildu získal místo na Royal Academy of Dramatic Art v oboru herectví. Nemohl však nastoupit, neboť nedostal stipendium.

A tak začal pracovat na dráze jako přednosta železniční stanice v Yorkshirském Swintonu, kde vydržel rok a půl. Poté byl angažován v divadle na ostrově Jersey jako manažér a jako příležitostný herec se postupně dostal k samotnému hraní na plný úvazek. V roce 1939 měl svoji premiéru v novele "Wuthering Heights". Úspěch se dostavil velmi rychle, ale už ho bohužel nemohl proměnit, protože přišla válka a veškerá divadelní činnost byla zrušena. Jakožto pacifista nejprve odmítl nastoupit do armády a půl roku pracoval jako dřevorubec. Poté ale změnil svůj postoj a stal se pilotem/navigátorem bombardéru u Královského letectva. Během svého nasazení byl však sestřelen nad Francií a uvězněn v německém zajateckém táboře, kde strávil jeden rok.

Po skončení války se v roce 1946 vrátil k divadlu a dostal angažmá v Londýně v Shakespearově komedii "Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete". Během dalších pěti let vystupoval s různými divadelními soubory, např. Birmingham Repertory Theatre nebo Bristol Old Vic. V roce 1948 ho angažoval Laurence Olivier, který si ho všimnul v Bristolu do londýnského souboru "Old Vic". S ním absolvoval americké turné a v jeho rámci účinkoval v roce 1951 na Broadwayi v New Yorku v inscenacích Shakespearových dramat "Julius Caesar" a "Antonius a Cleopatra".

Od poloviny 50. let se uplatňuje v televizi a ve filmu díky svému divadelnímu umění. K jeho největším divadelním úspěchům patří role v dramatu "The Caretaker" (1960), kde ztvárnil roli mentálně postiženého tuláka Daviese a v roce 1963 přišla na filmová plátna pod režijní taktovkou Cliva Donnela ze hry Harolda Pintera "Domovník". O čtyři roky později se ukázal jako hlavní zlosyn Ernst Stavro Blofeld v bondovce "Žiješ jenom dvakrát" (You Only Live Twice, 1967). Další dramaticky působivé kreace předvedl ve filmech významných světových režisérů. Díky svému předčasně proplešatělému temeni hlavy byl velmi často obsazován do rolí doktorů a vedle postav vysokých důstojníků, pedagogů ztělesnil i několik známých historických osobností, např. nacistického politika Heindricha Himmlera ve válečném dramatu o přípravě atentátu na Churchilla Orel přistál/Orel přistává (1976).

Jeho doménou se však především staly role excentrických podivínů, démonických a rafinovaných padouchů se strnule upřeným pohledem svých chladně modrých očí, jimiž své oběti dokáží hypnoticky ovládnout. Nejrůznější typy těchto záporných postav ztvárnil jak v hororech, thrillerech a sci-fi fantaziích, tak i v komediích, westernech, historických a kriminálních filmech. Od 70.let byl hojně obsazován režiséry do "béčkových" (chcete-li "podřadných") akčních snímků a hororů s okultní tématikou, k nimž se velmi rád i přes svůj vysoký kredit vracel a díky nímž se stal kultovní postavou. Proslavil se díky Carpenterově hororu "Halloween - Předvečer svátku všech svatých" (1978) jako psychiatr Sam Loomis. Pokračoval však i v dalších čtyřech pokračování. Počet snímků v nichž se objevil překračuje magické číslo 200 !!!

Spolu s dramatikem Haroldem Pinterem a hercem Robertem Shawem založili produkční společnost Glasshouse Productions. Je také autorem dětské knihy "Scouse the Mouse".

Jeho první ženou byla Miriam Raymond, mezi lety 1941-1958, měl s ní dceru Angelu Pleasence (mimochodem je také herečkou). Druhé manželství sdílel se zpěvačkou a herečkou Josephine Crombie v letech 1959-1970. S ní měl dceru Polly. Třetí manželství trvalo od roku 1970-1988 s izraelskou kytaristkou Meirou Shore. S Meirou měl dceru Mirandu. To mu však nestačilo a tak se znovu oženil v roce 1989 s Lindou. Donald Pleasence zemřel 2. února 1995 na komplikace po operaci srdeční chlopně.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.