Jane Campion

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 30.4.1954

Miesto Narodenia: Wellington, Nový Zéland,

 

...více

Životopis

Jane Campion se narodila 30. dubna 1954 ve Wellingtonu na Novém Zélandě. Studovala antropologii na Victoria University ve Wellingtonu a pak také malířství na Sydney College of the Arts. Počátkem 80. let navštěvuje Australien School of Film and Television.

Její první krátký snímek PEEL z roku 1982, pojednávající o nedělním rodinném výletě, získal na MFF v Cannes Zlatou palmu. Celovečerní debut Jane Campion, nezávislý film SWEETIE, se stal při své premiéře filmově estetickou senzací a posbíral mnoho cen od filmových kritiků po celém světě. V roce 1990 tato režisérka natočila drama ANDĚLÉ U MÉHO STOLU o novozélandské spisovatelce Janet Frame, které získalo cenu na MFF Berlíně. Prozatím největší úspěch její kariéry přichází ale až o tři roky později, kdy v americké nezávislé produkci vznikl film PIANO, milostné drama z prostředí nehostinné novozélandské pustiny, oplývající nesmírnou emocionální dynamikou. Není náhodou, že byl tento film oceněn třemi Oscary.

Film PORTRÉT DÁMY podle stejnojmenné povídky Henryho Jamese s hvězdným obsazením a bohatými kostými ale už takový úspěch jako předešlý snímek neznamenal. Zálibu této režisérky v nekonvenčních ženských charakterech můžeme vidět i v jejich dalších filmech, z roku 1999 je to snímek JAKO DÝM s Kate Winslet a o čtyři roky později thriller PIKOVÁ TROJKA s Meg Rayn.

Jane Campion má dvě děti, dceru a syna a momentálně žije v Sydney.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.