May McAvoy

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 8.9.1899

Zemřel: † 26.4.1984

Miesto Narodenia: New York, New York, USA

Miesto úmrtí: Los Angeles, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

8. září 1899 se v New Yorku narodila jedna z hvězd němé éry, která nakonec skončila hodně podobně jako většina jejích kolegů. Kdoví jak by její život vypadal kdyby se jednou nebyla podívat v divadle na to jak hraje kdosi z jejích přátel. Celkem slibná kariéra školní učitelky byla najednou ta tam a mladičká May zkusila prorazit v něčem úplně jiném. Jejím štěstím bylo, že znala v New Yorku režiséra, který jí nabízel modelingové a reklamní práce. Postupně začala okouzlovat jiné režiséry a lidi ve filmových kruzích, až v roce 1917 konečně dostala roli ve filmu.

Z počátku hrála v celkem mnoha filmech menší či větší role, uznání se jí konečně dostalo uznání ale až díky filmu SENTIMENTAL TOMMY. Tento film pro ni znamenal začátek hvězdné kariéry v Hollywoodu. Podepsala smlouvu se studiem Paramount a byla oblíbená nejen díky talentu, ale i díky tomu, že se jí dostávalo rolí nevinných a milých hrdinek. Nepříjemná byla pro ni léta 1923 až 1925. Cecil B. DeMille jí chtěl obsadit do role velmi poskrovnu oblečené dámy. Erotickou roli May odmítla, a tak se rozhodla ze smlouvy s Paramountem vykoupit a hledat práci na vlastní pěst což nebylo po celá ta dvě léta snadné. Spolupracovala s různými studii a paradoxně i nadále pro Paramount. Dalšího zářného úspěchu dosáhla po ztvárnění Ester v tehdy druhé němé verzi slavného příběhu židovského aristokrata Ben-Hura. BEN-HUR: A TALE OF THE CHRIST se stal neuvěřitelnou senzací, tento kousek studia MGM stál na tu dobu ohromné 4 miliony dolarů, byl nejdražším snímkem éry němých filmů a začal studiu vydělávat peníze až po znovuuvedení v roce 1931. Je zajímavé, že May původně ani roli neměla získat. Měla z pekla štěstí, tato role byla pro její čipernou tvář a dlouhé husté vlasy jako ulitá.

Daleko větší štěstí však měla o dva roky později, kdy byla obsazena do filmu THE JAZZ SINGER, vůbec prvního zvukového filmu. Díky tomu docela určitě na May nikdy nikdo nezapomene, ačkoliv hrála jenom v těch částech, které byly stále němé. Později se objevila a dokonce i mluvila v dalších raných zvukových filmech.

Poté však v roce 1929 její kariéra dostala červenou, vdala se za Maurice Clearyho, víceprezidenta a pokladníka United Artists, posléze manažera v Lockheed. Když její jediný syn Patrick začal chodit do školy, vrátila se k herectví pod taktovkou MGM. Od čtyřicátých do první poloviny padesátých let však hrála jenom podřadné a mnohdy více než nedůležité postavy. Nikomu už nepřišlo na mysl, kde skončily všechny ty tváře, kterým filmová studia vděčí za svůj úspěch a slávu. Tento osud nepostihl jenom May, ale i další herce a herečky.

Poté co May přestala v roce 1957 s herectvím úplně, skončila éra drobné herečky s modrýma očima, která tehdy okouzlovala diváky v prvních kinech. Zbyly pouze vzpomínky na dvacátá a třicátá léta, na dobu kdy filmy byly součástí společenského života snad více než dnes. V roce 1973 její manžel zemřel a ona samotná podlehla infarktu 26. dubna 1984. Za její přínos filmu jí byla věnována hvězda na Hollywood Walk of Fame v ulici Vine Street.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.