Van Johnson


(Charles Van Dell Johnson)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 25.8.1916

Zemřel: † 12.12.2008

Miesto Narodenia: Newport, Rhode Island, USA

Miesto úmrtí: Nyack, New York, USA

 

...více

Životopis

Herec a tanečník, Charles Van Johnson se narodil 25.8.1916 v New Portu na Rhode Islandu v USA, jako jediné dítě. Matka se jmenovala Loretta, byla německo-holandsko-amerického původu a pracovala jako hospodyně. Otec Charles E. Johnson imigroval ze Švédska, byl vyučený instalatér a později pracoval jako prodavač realit. Charlesova matka měla raději alkohol než svého jediného syna a v době, kdy neměl ani sedm let, opustila rodinu a zmizela neznámo kam. Otec na to nikdy nezapomněl a jeho vztah k synovi byl velice chladný, protože mu připomínal podobou svou matku.Val byl poměrně zdatný sportovec, a věnoval se také tanci. Střední školu vystudoval v Newportu a po absolutoriu na vysoké škole v New Yorku, odešel roku 1935 do - Broadway revue - Entre Nous.

V divadelním souboru, kam nastoupil jako náhradník začal v revue Nové tváře roku 1936. Pak odejel do letoviska blízko New Yorku, kde se ve volném času zdokonaloval v tanci a působil zde jako instruktor. V roce 1939, mu pomohl režisér a dramatik George Abbott k menší roli ve filmové adaptaci Příliš mnoho dívek a zde se také pracovně setkal poprvé s Gene Kellym. Zjistil, že by rád pracoval pro film, ale jeho přijímací zkoušky u Columbia Pictures byly neúspěšné. Vypravil se tedy ke společnosti Warner Brothers a zde získal smlouvu na práci pro film za 300 dolarů týdně. Po šesti měsících ale nebyla smlouva obnovena. Přesto dostal poslední možnost – roli mladého reportéra ve filmu MURDER IN THE BIG HOUSE z roku 1942. Pro tuto roli bylo jeho obočí a vlasy nabarvené na černo. Film měl poměrně slušné reference a tak dostává role v DR. GILLESPIE, PILOT Č. 5, ve filmu podle předlohy Williama Saroyana LIDSKÁ KOMEDIE, z roku 1943.

Málem přišel o možnost dál filmovat, protože měl autohavárii. Měl proraženou lebeční kost a musela mu být do čela voperována kovová destička. Irene Dunne, jeho herecká kolegyně z natáčeného filmu A GUY NAMED JOE (1943) trvala na tom, že by mu měli roli ponechat a dofilmovat, až bude jeho zranění zahojeno, což se jí podařilo a Van jí byl nesmírně vděčný za to, že se ho zastala a vysoce kolegiálně prosadila, že nebyl ve filmu nahrazen. Další velkou příležitost, nyní už hlavní roli dostal ve snímku TWO GIRLS AND A SAYLOR (DVĚ DĚVČATA A NÁMOŘNÍK – 1944), kde hrál s hudebními hvězdami Alyson June a Glorií DeHaven. Van Johnson byl ztělesněním prostého chlapce, takový obyčejný a současně neobyčejný kluk od vedle, s hřívou rezavých, červených vlasů, sem tam i piha, ztělesňoval vojáka, námořníka, pilota ve filmech MGM v průběhu válečných i poválečných let. Takovým se stal například ve filmu THIRTY SECONDS OVER TOKYO (TŘICET SEKUND PŘES TOKYO 1944).

V roce 1945, stojí Johnson na vrcholu své slávy a každá jeho účast ve filmu je zárukou kasovního úspěchu. Jako interpret hudebních komedií se objevil vedle dalších partnerek zvučných jmen jako byla Esther Williams, June Allyson, a nebo Judy Garland v hudebním filmu GOOD OLD SUMMERTIME-1949. Je hvězdou válečného drama BATTLEGROUND (BOJIŠTĚ - 1949). WHEN IN ROME (KDYŽ V ŘÍMĚ) nebo WASHINGTON STORY, PLYMOUTH ADVENTURE, všechny v roce 1952. Na rozdíl od mnoha jiných hvězd neměl Johnson problémy s prací ani s natáčením. V roce 1954 se zhostil na výbornou, a sám byl prý se svým výkonem maximálně spokojen v dramatu THE CAINE MUTINY a v muzikálu s Genem Kelly BRIGADOON 1954. Od 50-tých let je také častým hostem v TV a získal mnoho velmi dobrých ohlasů za ztvárnění rolí např. MIRACLE IN THE RAIN (ZÁZRAK V DEŠTI), nebo 23 PACES TO BAKER STREET (1956).

Když roku 1970 onemocněl na rakovinu, nevzdal se a pustil se do jak výstižně řekl, své druhé kariéry. 1985 se dokonce vrátil na Broadway do muzikálu LA CAGE AUX FOLLES. Ve stejném roce se objevil v menší roli režisera Woodyho Allena PURPUROVÁ RŮŽE Z KÁHIRY. Jeho posledním filmem byl CLOWNING AROUND (1992).

Johnson byl ženatý s herečkou Eve Abbott, sňatek uzavřeli dne 25.1. 1947 a v roce 1948 se narodila dcera Schuyler. Ze vztahu s herečkou Tracy Wynn měl dvojčata - chlapce a děvče.V roce 1968 se s Eve Johnson (Abbotovou) rozvedli. Van Johnson pak bydlel na 54. ulici na Manhattanu do roku 2002 a poté se přestěhoval do Tappan Zee Manor, kde se o něj starali v podobě hospicové péče, kde také 12.12.2008 zemřel. Van Johnson natočil 84 filmů. Nikdy nezískal ani nominaci na Oscara, ale jeho filmy jsou pro každého milovníka hudebních filmů vždy příjemným odreagováním a potěšením.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.