Kar-wai Wong

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 17.7.1958

Miesto Narodenia: Šanghaj, Čína,

 

...více

Životopis

Kar-wai Wong je celosvětově známý čínský režisér a scénárista, odlišující se především vizuálním zpracováním svých filmů a osobitou stylizací. Narodil se v Shanghaii, ale již v pěti letech se odstěhoval s rodiči do Hong Kongu, kde působí i v současnosti. V roce 1980 vystudoval grafický design, ale hned poté se chopil příležitosti u společnosti TVB jako scénárista.

Wongův osobitý, expresionistický styl můžeme rozpoznat již v jeho režijním debutu AS TEARS GO BY. Tento styl se stal jakousi obchodní značkou a režisérův rukopis poznáme prakticky v každém jeho filmu, což je nepochybně také zásluha toho, že si Wong založil vlastní produkční společnosti Jet Tone Films Ltd., která mu umožňuje točit filmy přesně podle jeho představ.

Po několika hong-kongských cenách (například za filmy CHUNGKING EXPRESS nebo ASHES OF TIME) se dostává Wong do mezinárodního povědomí šokujícím filmem o problémech homosexuální dvojice ŠŤASTNI SPOLU, prezentovaným na festivalu v Cannes v roce 1997, kde získává cenu za nejlepší režii. Toto ocenění mu nepochybně pomohlo i k mnoha dalším cenám, z nichž nejprestižnější je pravděpodobně César v kategorii Nejlepší zahraniční film za romantické drama STVOŘENI PRO LÁSKU. Poslední Wongův film MOJE BORŮVKOVÉ NOCI je zároveň jeho prvním filmem v angličtině a premiéru měl jako zahajovací film festivalu v Cannes 2007.

Kromě celovečerních filmů tvoří Kar-wai wong i hodně krátkometrážních a nebrání se ani hudebním klipům nebo televizním reklamám, z nichž poslední THERE'S ONLY ONE SUN má stopáž 10 minut a vyznačuje se dějem, který je o hodně promyšlenější, než jsme u reklam zvyklí a blíží se spíše filmu.

Kar-wai Wong se nenechává svazovat žánrem, stopáží, ani látkou. Každý jeho film, je tak trochu jiný a zároveň stejný, díky svému jedinečnému výtvarnému stylu, který je nejdominantnějším jednotícím prvkem celé tvorby tohoto režiséra.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.