Delbert Mann


(Delbert Martin Mann Jr.)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 30.1.1920

Zemřel: † 11.11.2007

Miesto Narodenia: Lawrence, Kansas, USA

Miesto úmrtí: Los Angeles, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Americký režisér Delbert Mann se narodil 30. ledna 1920 v Lawrence (Kansas) do rodiny univerzitního profesora. Brzy po jeho narození se rodina přestěhovala do Nashvillu, kde v roce 1941 graduoval na Vanderbiltské universitě. Po ukončení studií vstoupil do armády, kde se nejdříve jako pilot bojového letadla B-24 účastnil 35 bojových misí a později se stal důstojníkem zpravodajských služeb. Po demobilizaci se vrátil ke studiu, když navštěvoval dramatickou školu v Yale a poté krátce působil jako divadelní režisér v městě Columbii (Jižní Karolína).

K filmové režii se dostal koncem 40. let, když mu nabídl jeho starý přítel ze studií Fred Coe práci pro nově se rozvíjející médium, televizi. Mann pracovní nabídku přijal a přestěhoval se do New Yorku , kde pro jednu z prvních amerických televizních společností NBC natočil několik filmů a seriálů. Na filmovém plátně úspěšně debutoval v roce 1954 adaptací hry Paddyho Chayeffskyho MARTY za který obdržel Oscara a Velkou cenu na festivalu v Cannes. Podle stejného autora natočil v roce 1957 i následující snímek THE BACHELOR PARTY a téhož roku převedl na filmové plátnu hru Eugena O´Neilla DESIRE UNDER THE ELMS (Farma pod Jilmy) s Anthonym Perkinsem a Sophií Loren. O rok později zfilmoval hru Terence Rattigana SEPARATE TABLES (Oddělené stoly). V roce 1959 se vrátil k autorské spolupráci s Paddym Chayeffskym, když natočil snímek MIDDLE OF THE NIGHT (Uprostřed noci) s Fredricem Marchem a Kim Novak.

Začátkem 60. let se představil komediemi s Doris Day, THAT TOUCH OF MINK (Kouzlo norkové kožešiny) a LOVER COME BACK (Miláčku, vrať se). V žánru komedie pokračoval filmy jako DEAR HEART (Drahoušek), nebo QUICK BEFORE IT MELTS (Rychle, než to roztaje). V letech 1967-1971 byl prezidentem Sdružení amerických režisérů (DGA). Od 70. let se převážně věnoval práci pro televizi a z celé řady TV filmů je pro nás zajímavý snímek "ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT" (Na západní frontě klid), který se natáčel v Československu, poblíž města Mostu a zahrálo si v něm i několik českých herců. Za svoje působení v televizi byl několikrát nominován na cenu Emmy.

Delbert Mann byl jednou ženatý. Jeho ženou se v roce 1942 stala Ann Caroline Gillespie. Měli spolu čtyři děti, tři syny Davida, Fredericka a Stevena a dceru Susan, která v roce 1976 tragicky zahynula při autonehodě. Manželství skončilo v roce 2001 smrtí manželky. Svou ženu Delbert Mann přežil o šest let, když v roce 2007 zemřel ve věku 87 let na následky zápalu plic v Los Angeleské nemocnici. Za svůj přínos filmovému průmyslu má svou hvězdu na Chodníku slávy (Hollywood Walk Of Fame).
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.