Bruce Dern


(Bruce MacLeish Dern)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 4.6.1936

Miesto Narodenia: Chicago, Illinois, USA

Herecká Filmografie:

 1. Hickok (2017)  
 2. Our Souls at Night (2017)
 3. Osem hrozných (2015)  
 4. Cut Bank (2014)
 5. Pete's Christmas (2013)  
 6. Nebraska (2013)  
 7. Coffin Baby (2013)  
 8. Northern Borders (2013)
 9. Love Orchard (2012)
 10. Hitting the Cycle (2012)
 11. Divoký Django (2012)    
 12. Corman's World: Exploits of a Hollywood Rebel (2011)  
 13. Inside Out (2011)
 14. Twixt (2011)  
 15. Choose (2010)  
 16. Trim (2010)
 17. Lightkeepers, The (2009)
 18. Hole, The (2009)  
 19. American Cowslip (2009)
 20. Recount (2008)
 

...více

Životopis

Bruce Dern se narodil 4. června 1936 ve 3:11 ráno v Chicagu, Illinois, USA. Absolvoval New Trier Township High School East ve městě Winnetka, Illinois, kde studovali například i Ralph Bellamy, Rock Hudson, Charlton Heston a Virginia Madsen. Je vysoký přes 183 cm. Běhal maratón a závody až 50 mil dlouhé. Jeho první žena byla Marie Dean, jejich vztah však moc dlouho nevydržel. V roce 1960 se oženil s herečkou Diane Ladd, se kterou měl dvě dcery. První se ale nešťastnou náhodou utopila v raném věku. Druhá dcera, Laura, se stala herečkou stejně jako její rodiče. V roce 1969 se opět rozvedl a poté oženil s Andreou Beckettovou. Je s ní dodnes.

„Jsem opravdu hrdý, že mohu říct, že má dcera Laura neměla nikdy žádné problémy s disciplínou. Já vlastně na ni nikdy nevztáhl ruku, protože Diane dokázala Lauru vychovat daleko lépe, než bych kdy mohl já sám.“

Jeho blízký přítel, Jack Nicholson, prohlásil, že Bruce byl ten nejlepší z nové generace herců, kteří se narodili těsně před druhou světovou válkou, a dostali se na filmová plátna v 70. letech. Ačkoli na to nevypadal, pocházel Dern ze zámožné americké rodiny. Jeho dědeček byl guvernér státu Utah a ministrem války za vlády Franklina Delano Roosevelta a Eleanor Rooseveltová byla Brucova kmotřička.

Bruce Dern se na začátku své kariéry prosadil hlavně hraním sociopatů, psychotiků a různých zločinců. Někteří vnímaví kritici poznamenali, že Dern byl jemnější herec než bylo znát z jeho rolí. Vše se odráželo od neurotických charakterů, které byl schopný zahrát a které chtěli castingoví režiséři využít.

„Hrál jsem víc psychoušů, zrůd a feťáků, než kdokoli jiný.“

Začínal ve vedlejších rolích ve filmech amerických klasiků Alfreda Hitchcocka a Rogera Cormana. Zazářil v hlavní roli v ekologické sci-fi Douglase Trumbulla SILENT RUNNING (1972). Podle svých slov dále udělal dobře, že se rozhodl hrát milionáře Toma Buchanana v remaku THE GREAT GATSBY (1974). Někteří kritici tvrdí, že by bylo lepší, kdyby se Dern objevil v roli Gatsbyho spíš, než Robert Redford. Jiní poukázali na jeho dobře odehraný part bratra Jacka Nicholsona ve snímku THE KING OF MARVIN GARDENS (1972).

„Nikdy jsem neměl moc zamilovaných afér na filmovém plátně. Ve Velkém Gatsbym jsem měl jednu s Karen Black. Potom jsem jí zlomil nos.“

Dern, stejně jako předtím Gig Young, byl odhodlaný dostat se z vedlejších rolí. Po filmu COMING HOME byl sice nominován na Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon, ale stále neuspěl v sebeprosazení. Jeho kariéra tím trpěla. Do své první nominace hrál v 26 filmech za 11 let, prakticky šlo jen o prvotřídní známé snímky své doby, ale po roce 1979 šla jeho kariéra dolů. V nadcházejících 11 letech se objevil sotva v tuctu celovečerních snímků (nepočítaje TV filmy). Žádný z nich mu nepřinesl slávu a jeho pokus vstát v hlavní roli v komedii MIDDLE AGE CRAZY (1980) nebyl úspěšný. A to díky tomuto snímku získal nominaci na Genie award, kanadskou obdobu Oskara, za nejlepší výkon zahraničního herce v roce 1981. Následovala hlavní role v TATTOO (1981). Film byl jen dalším propadákem a Brucova pověst byla dost poškozena, když se objevily klepy o tom, že se se svou koleginí Maud Adams vyspal přímo před kamerami, což Adamsová rozhořčeně popřela. Byla to další rána v Dernově prostřílené kariéře.

Když se objevil ve filmové adaptaci knihy Jasona Millera oceněné Pulitzerovou cenou, THAT CHAMPIONSHIP SEASON (1982), očekával menší úspěch. Film však propadl kriticky i komerčně. O tři roky později potěšil diváky v televizním TOUGHLOVE (1985), ale celkově jeho kariéra stále upadala. V roce 1990 očekával oscarovou nominaci za roli strýce Buda ve filmu AFTER DARK, MY SWEET, která se sice nedostavila, ale divácky byl film úspěšný. To však nepomohlo renesanci jeho kariéry, která už dávno vybledla, stejně jako kariéra jeho ex-manželky Diane Ladd.

„Nikdy se nedívám zpět a neříkám ‚Přál bych si hrát tuhle roli místo téhle‘. Nikdy to nedělám. Jste prostě tak dobří, jako váš následující film. Dívám se před sebe.“

Od roku 1990 se dostavila pomyslná druhá vlna jeho kariéry. Byl stále obsazován, ale nikdy nesklidil větší ohlas u kritiků. Dernova kariéra může sloužit jako odstrašující příklad pro herce, kteří se chtějí prosadit ve větších rolích, což pro ně může znamenat úplnou kariérní sebevraždu. Nám všem ovšem v paměti zůstane hlavně jako herec, který jako jediný v historii zastřelil legendu Johna Wayna. Bylo to ve westernu COWBOYS (1972) a Bruce za to obdržel dokonce i několik výhružných dopisů.

„Protože jsem jediný herec, který kdy na filmovém plátně zastřelil Johna Wayna, producenti mne natrvalo zaškatulkovali jako zlosyna.“
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.