W. S. Van Dyke


(Woodbridge Strong Van Dyke II)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 21.3.1889

Zemřel: † 5.2.1943

Miesto Narodenia: San Diego, Kalifornie, USA

Miesto úmrtí: Brentwood, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Americký režisér Woodbridge Strong Van Dyke se narodil 21. března 1889 v San Diegu (Kalifornie). Zajímavostí je, že jeho otec zemřel druhý den po jeho narození a tak vyrůstal pouze s matkou, která byla herečkou ve vaudevillech. Poprvé vystupoval na divadelních prknech již jako tříleté dítě a tak v dospělosti jeho kroky směřovaly do Hollywoodu, kde začínal jako herec. Brzy se začal zajímat o režii a v roce 1916 již získával praktické zkušenosti jako asistent režie v Griffithově velkofilmu INTOLERANCE. O rok později již debutoval jako samostatný režisér, když od roku 1917 natočil v němé éře celou řadu filmů. Mezi známější například patří snímek z roku 1922 FORGET ME NOT (Sirotek z Brooklynu) s Bessie Love, nebo série kovbojek s Buckem Jonesem a později s Timem McCoyem.

Na přelomu 20. a 30. let natočil několik filmů v exotických zemích. Prvním byl snímek natočený v oblastech jižních moří ve spolupráci s filmařem Robertem Flahertym WHITE SHADOWS IN THE SOUTH SEAS. O rok později na Tahiti snímek THE PEGAN, v Africe TRADER HORN a v roce 1933 pozoruhodný snímek o Eskymácích ESKYMO. Mezitím ještě stačil natočit první ze série dnes již legendárních tarzanovských filmů s Johnnym Weissmullerem TARZAN, SYN DIVOČINY. Další legendární sérii kriminálních komedií zahájil v roce 1934 snímkem podle románu Dashiella Hammetta THE THIN MAN s Williamem Powellem a Myrnou Loy. O dva roky později se k této sérii vrátil, když natočil druhou samostatnou část AFTER THE THIN MAN. Po komediálně laděných filmech se podíval do žánru muzikálu snímkem ROSALIE a v roce 1938 natočil výpravný velkofilm MARIE ANTOINETTA. Začátkem 40.let natočil další dvě pokračování příběhu detektiva Nicka ANOTHER THIN MAN a SHADOW OF THE THIN MAN.

W.S. Van Dyke byl dvakrát ženatý. Se svou druhou ženou Ruth Mannix, která byla neteří manažera filmové společnosti MGM E.J. Mannixe měl tři děti. Ke konci života trpěl srdečními problémy a byla mu diagnostikována rakovina. W.S. Van Dyke odmítl jakékoliv léčení a svůj poslední film JOURNEY FOR MARGARET dokončil již ve špatném zdravotním stavu. Když zjistil, že jeho zdravotní stav je beznadějný, spáchal 5. února 1943 sebevraždu ve věku pouhých 53 let. Je pohřben na hřbitově Forest Lawn Memorial Park Cemetery v Glendale (Kalifornie). Za svůj přínos filmovému průmyslu má svou hvězdu na Chodníku slávy (Hollywood Walk Of Fame).
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.