Massimo Boldi

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 23.7.1945

Miesto Narodenia: Luino, Varese, Itálie

 

...více

Životopis

Italský komik a herec Massimo Antonio Boldi se narodil 23.července 1945 v nádherném městečku Luino nedaleko hranic se Švýcarskem, na východním břehu jezera Maggiore. Jako komik se projevoval Massimo již od základní školy, rád vyprávěl vtipy a dělal komická čísla. V roce 1955, tedy v deseti letech Massima, se rodina Boldi stěhuje z Luina do Milána.

Massimo v Miláně vystudoval večerní školu a začal pracovat jako aranžér, pracoval také jako prodejce pekárny. Na dráhu showbyznysu se dostává společně se svým bratrem Fabiem, když ve Varese (asi 50km od Milána) zakládají hudební skupinu „I Mimitoki“. Massimo je bubeníkem a od roku 1968 začínají vystupovat také v Derby Clubu V Miláně, což je „mýtický“ chrám italského kabaretu. Zde se také začíná ukazovat komediální talent Massima, který se svou kapelou doprovází vystupující osobnosti typu Renato Pozzetto, Cochi Ponzoni, či Carlo Verdone. Začíná zde i spojení s Teo Teocolim, s nímž vytvořil úspěšné komediální duo, které se několikrát za jejich kariéru rozešlo a opětovně sešlo. Od kabaretu k televizi je již jen krůček, a roku 1974 debutuje Massimo na obrazovce v pořadu CANZONISSIMA 74, což byla kombinace hudebního pořadu s loterií. Pořad byl vysílán v neděli v 17:40, od 6.10.1974 do 6.1.1975, celkem ve 13-ti vydáních. Popularity dosáhl později v různých pořadech typu A TUTTO GAG, RISATISSIMA, LE COMICHE, UNA ROTONDA SUL MARE nebo SABATO AL CIRCO.

Filmový debut zažívá roku 1975 v Corbucciho komedi DI CHE SEGNO SEI v roli Massima. Ještě ve stejném roce se objevuje v komedii DUE CUORI, UNA CAPPELLA v roli mladého kněze. Od této doby se stal jedním z protagonistů italské komedie vedle komiků jako Teocoli, Villaggio, Pozzetto, Verdone, či Banfi. Massimo se objevuje v mnoha komediích s Pozzetem SAXOFON (1979), JSEM FOTOGENICKÝ (1980), NÁSTRAHY VELKOMĚSTA (1984) a další. S Villaggiem KRÁSNÁ ZEMĚ (1980), HASIČI (1985), HASIČI 2 (1987), ŠKOLA ZLODĚJŮ (1986), ŠKOLA ZLODĚJŮ 2 (1987) a další. Nebo s oběma zároveň například TŘI TYGŘI PROTI TŘEM TYGRŮM (1975), nebo JÁ JSEM TYGR, TY JSI TYGR, ON JE TYGR (1978).

Roku 1985 se Massimo potkává při natáčení filmu HASIČI s Christianem de Sicou (syn Vittoria a Marie Marcader) a režisérem je Neri Parenti. S každým z nich již měl Massimo zkušenosti, ale zde vzniká původ „vánočních komedií“. Od roku 1990 jsou natáčeny komedie s názvem VACANZE DI NATALE (Vánoční prázdniny) a každý rok je součástí názvu. Neri Parenti režíroval pouze VACANZE NATALE 95, ale tato trojice na počátku nového tisíciletí přichází s komediemi začínajícími názvem NATALE…. (Vánoce v…). Tyto komedie se objevují od roku 2002 (NATALE SUL NILO – Vánoce na Nilu) až do roku 2010 (NATALE IN SUD AFRICA – Vánoce v Jižní Africe) téměř pravidelně, co rok to film. Massimo Boldi se v této sérii objevil naposledy v roce 2005 ve snímku NATALE A MIAMI (Vánoce v Miami). Další díly byly již bez účasti Massima. Za 20 let společné kariéry Massimo Boldi a Christian de Sica natočili 24 filmů.

Ještě v roce 2005 se Massimo vrací na televizní obrazovku a to do známého pořadu SCHERZI A PARTE (vysílán již od roku 1992, dodnes). Spolu s ním se v ročníku 2005 objevují v tomto pořadu Diego Abatantuono a Alessia Marcuzzi. Roku 2010 se Massimo objevuje opět ve „vánoční“ komedii A NATALE MI SPOSO v režii Paolo Costella. V říjnu 2011 přichází komedie MATRIMONIO A PARIGI od Claudia Risiho, kde hraje Massimo roli Lorenza.

Jedinou dramatickou roli za svoji kariéru dostává roku 1996. Je to role Franca Melise ve filmu režiséra Pupi Avatiho FESTIVAL. Snímek pojednává o bývalém úspěšném komikovi, který postupně zapadá a jedná se o možnost jeho nové kariéry. Za tento film byl nominován jako nejlepší herec roku 1997 na Stříbrnou stuhu (mimochodem film Stříbrnou stuhu obdržel za produkci a Gianni Cavina za nejlepší výkon v roli vedlejší). V roce 2000 obdržel Massimo „Special David“ cenu David di Donatello Awards. 9. listopadu 2009 v Quirinale Palace v Římě obdržel Massimo Boldi z rukou prezidenta Giorgia Napolitana cenu "Vittorio De Sica" , cenu vyhrazenou za zásluhy umění a filmu.

V Miláně se na přelomu šedesátých a sedmdesátých let seznámil s dívkou Maria Teresa Selo, která se stala jeho manželkou roku 1973. V manželství, které ukončila až smrt Marie 28.dubna 2004 po desetiletém boji s nevyléčitelnou chorobou, se jim narodily tři dcery Micaela, Manuela a Marta. Od roku 2001 je Massimo již dědečkem malého Massima Federica.

Massimo je velkým milovníkem filmu a vlastníkem velkých děl kinematografie světové i italské. S vědomím, že důležitou rolí nadace italského filmu je zachování a šíření filmu, Massimo Boldi rozhodl, že dá opatrovnictví celé kolekce, právě nadaci italského filmu, abych byla zajištěna ochrana filmů, údržba i generální opravy, stejně jako u všech ostatních filmů v archivu. Konečným cílem samozřejmě je, aby tento poklad zůstal k dispozici veřejnosti.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.