Louis Gossett Jr.


(Louis Cameron Gossett Jr.)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 27.5.1936

Miesto Narodenia: Brooklyn, New York, USA

 

...více

Životopis

Louis Cameron Gossett junior se narodil v newyorském Brooklynu, jako syn zdravotní sestry a vrátného. V mládí se závodně věnoval basketbalu, díky kterému získal stipendium na newyorské univerzitě. V sedmnácti letech se kvůli zranění, které si vynutilo delší sportovní pauzu, rozhodl zkusit herectví a debutoval na divadle ve školní hře. Hraní si posléze velmi zamiloval, a tak přestože měl možnost profesionálně pokračovat v basketbalu (měl nabídku od klubu New York Knicks), rozhodl se pro divadelní dráhu.

V roce 1961 si odbyl premiéru i na filmovém plátně ve snímku RAISING IN THE SUN, po boku Sidney Poitiera. Následně pracoval hlavně v televizi, kde se objevil v nespočtu seriálů. Zlomem v jeho kariéře pro něj byl rok 1977, kdy ztvárnil jednu z hlavních rolí v dramatickém seriálu KOŘENY, za níž byl poctěn cenou Emmy, a hlavní zápornou úlohu v úspěšném thrilleru HLUBINA. Od té doby je celkem hojně obsazován. Vrcholem pro něj nepochybně byla záporná role seržanta Emila Foleye v dramatu DŮSTOJNÍK A DŽENTLMEN s Richardem Gerem. Za tento počin byl oceněn zlatým Glóbem a dokonce Oscarem za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Prestižní cenu Akademie získal jako teprve druhý herec tmavé pleti v historii.

Louis pravidelně střídá úlohy v áčkových i béčkových produkcích. Dalším důležitým projektem pro něj byl válečný akční snímek ŽELEZNÝ OREL, kde ztělesnil titulní roli a zahrál si i v dalších třech pokračováních. Dále nepříliš úspěšný třetí díl klasického hororu ČELISTI, dobrodružné sci-fi Wolfganga Petersena MŮJ NEPŘÍTEL, drama z boxerského prostředí PŮLNOČNÍ PODRAZ. Za zmínku stojí i akční béčka MSTITEL či KAMUFLÁŽ, kde se objevil po boku Dolpha Lundgrena.

Gossett také rád propůjčuje svůj hlas animovaným figurkám, např. v seriálech HERKULES, FAMILY GUY, BATMAN, nebo v počítačové hře Half-Life.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.