Ryan O'Neal


(Charles Patrick Ryan O'Neal)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 20.4.1941

Miesto Narodenia: Los Angeles, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Charles Patrick Ryan O'Neal se narodil přímo v Los Angeles. Dědeček z matčiny strany byl Ir, babička Ruska. Otec byl hollywoodským scénáristou a oba rodiče také hráli. Bratr Kevin se také vydal po filmařské dráze. V Mnichově, kde otec krátce pracoval pro Rádio Svobodná Evropa, vystudoval Ryan americkou střední školu. V mládí vcelku úspěšně boxoval (13 knockautů), v letech 1956-57 se účastnil amatérských turnajů „Golden Gloves“.

Hereckou kariéru začínal jako komparsista a kaskadér. Poprvé si zahrál v německém seriálu "Tales of the Vikings" (1959), počátkem 60. let byl k vidění v různých westernových sériích (hostoval například v „Two Faces West“, pravidelně vystupoval v „Empire“). Velké popularity dosáhl v letech 1964-1966, kdy se vysílal seriál „Peyton Place“ (s Leslie Nielsenem a tehdejším nováčkem Miou Farrow).

U filmu měl raketový nástup: drama LOVE STORY (1970) a hned nominace na Cenu Akademie pro „nejlepšího herce“ a Zlatý glóbus. V roce 1973 skončil na 2. místě (za Clintem Eastwoodem) v žebříčku deseti kasovně nejúspěšnějších hvězd! Zazářil v sérii komedií režiséra Bogdanoviche jako CO DÁL, DOKTORE? (1972, s Barbrou Streisand), PAPÍROVÝ MĚSÍC (1973, s dcerou Tatum, která za tuto roli získala Oskara a Ryan svůj druhý Zlatý glóbus) nebo BIJÁSEK (1976, opět s Tatum O'Neal).

K dalším filmům z té doby patří Kubrickovo dobrodružné historické drama BARRY LYNDON (1975), pokračování LOVE STORY s názvem OLIVERŮV PŘÍBĚH (1978) a film plný honiček ŘIDIČ z téhož roku. Uvažovalo se o něm pro obsazení role Michaela Corleoneho – KMOTR (1972) a původně měl hrát i Rockyho – ROCKY (1976, scénárista Sylvester Stallone si však při prodeji práv vymínil, že hlavní roli ztvární on sám).

Koncem 70. let filmová kariéra Ryana O'Neala uvadala. V 80. letech ještě přišla zdařilá dobrodružně akční záležitost ZELENÝ LED (1981) s Omarem Sharifem a Anne Archer, za zmínku stojí jeho „režisér“ z komedie IRRECONCILABLE DIFFERENCES (1984), kde jeho postava volně vycházela z osudů skutečného režiséra Bogdanoviche. Na obrazovky se pak vrátil začátkem 90. let se seriálem „Good Sports“ (po boku s Farrah Fawcett) a objevoval se i v seriálu „Sběratelé kostí“ (2007-2008).

Byl blízkým přítelem Lee Majorse, postupně mu však byla bližší jeho žena, Farrah Fawcett, se kterou následně strávil hezkou řádku let. V roce 1997 se rozešli, v roce 2001 mu byla zjištěna chronická leukémie, v roce 2006 měl už nejhorší za sebou a byl oporou Farrah během jejího vlastního boje s rakovinou. V červnu 2009 jí údajně znovu položil otázku ohledně sňatku, ke svatbě však již nedošlo: koncem měsíce Farrah zemřela (podle O'Neala tehdy se sňatkem souhlasila).

Ženatý byl s herečkami Joannou Cook Moore (1963-1967) a Leigh Taylor-Young (1967-1973). Má čtyři děti: už zmíněnou Tatum a syna Griffina (s Mooreovou), Patricka (s Taylor-Youngovou). Syn Redmond James (nar. 1985) pochází ze vztahu s Fawcettovou. Ryan O'Neal byl tchánem Johna McEnroa a Rebeccy De Mornay a během života udržoval údajně poměr i s Ursulou Andress, zpěvačkou Dianou Ross a nikaragujskou kráskou Biancou Jagger, dřívější ženou Micka Jaggera.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.