James Earl Jones

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 17.1.1931

Miesto Narodenia: Arkabutla, Mississippi, USA

 

...více

Životopis

Narodil se 17. ledna 1931v Arkanbutle státu Mississippi. Jeho oter Rober Earl Jones byl známý herec a boxerský šampion. Vyrůstal na farmě v Michiganu u prarodičů. Po maturitě na Norman Dickson High School, chtěl dále studovat medicínu, ale nakonec roku 1953 vystudoval dramatické umění na University of Michigan v Ann Arboru. James Earl Jones se dvakrát oženil, prvně v roce 1967 a v roce 1982 s Cecilií Hartovou.

V roce 1955-1957 účinkoval v několika divadlech např. American Theatre Wing a u Lee Strasberga. Od roku 1955 účinkoval v Michiganu po čtyři sezóny a od roku 1957 i na newyorských podiích. Hlavní úspěch však přišel v roce 1966 když na Broadwayi boxera Jacka Jeffersona v dramatu VELKÁ NADĚJE BÍLÝCH. Později v roce 1969 za tento excelentní výkon dostal cenu Tony a o rok později byl za stejnou filmovou roli nominován na Oscara.

Díky svému zvučnému a výraznému hlasu zazněl v mnoha reklamách, podílel se na profilování televizní stanice CNN. Nadaboval i kresleného Dartha Vadera z HVĚZDÝCH VÁLEK. Nejčastěji hrál vedlejší nebo malé role. Byl hlavní postavou ve filmu ČLOVĚK, kde ztvárnil prezidenta černé pleti.

V letech 1979-1980 hrál v krimi seriálu PARIS, kde hrál kapitána policie a v roce 1984 hrál v seriálu ME AND MOM. V roce 1991 získal hned dvě ceny Emmy za seriál GABRIEL'S FIRE a drama HORKÁ VLNA. V roce 1986 znovu dostal cenu Tony za broawayskou inscenaci FENCES. Byl jmenován čestným doktorem umění a byla mu udělena medaile Americkou akademií.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.