Anthony Quayle


(John Anthony Quayle)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 7.9.1913

Zemřel: † 20.10.1989

Miesto Narodenia: Ainsdale, Sefton, Anglie, Velká Británie

Miesto úmrtí: Londýn, Anglie, Velká Británie

 

...více

Životopis

"Někteří si stěžovali, že jsou produkce příliš barvité, jiní že těžkopádné, pro jiné byly příliš dlouhé a dalším se zase zdály pokrácené. Hlavní stížností, jak to tak vypadá, ale bylo, že se nemohli dostat dovnitř." (o hrách, které produkoval ve Stratford Memorial Theatre)

Sir John Anthony Quayle, britský herec a režisér, se narodil v Ainsdale (Southport, v hrabství Lancashire) a prošel londýnskou Královskou akademií dramatických umění. Po štaci v kabaretu se přidal k slavnému londýnskému divadlu Old Vic (1932). Za 2. světové války sloužil v armádě v hodnosti majora a také ve Velení zvláštních operací (Special Operations Executive), a sice jako styčný důstojník pro albánské partyzány (služba jej údajně silně poznamenala a nikdy mu o tom nebylo příjemné mluvit). Pobočníkem guvernéra Gibraltaru byl v době, kdy při leteckém neštěstí (červenec 1943) zahynul generál Władysław Sikorski, bývalý polský předseda vlády a ministr vnitra, když se vracel z neúspěšného jednání se Stalinem. Zkušenosti popsal Quayle v knize “Eight Hours from England”.

V letech 1948 - 1956 režíroval v Shakespeare Memorial Theatre a položil základy pro vznik Královské Shakespearovské společnosti. Jeho vlastní shakespearovské role zahrnují Falstaffa, Othella, Benedicka v “Mnoho povyku pro nic” a Aarona v “Titus Andronicus” vedle Sira Laurence Oliviera; hrál Mosca ve Ben Jonsonově alžbětinské komedii “Volpone” a objevil se také v současné divadelní tvorbě. V roce 1952 mu byl udělen velitelský titul Řádu Britského impéria (CBE). Založil také vlastní divadelní společnost “Compass”, pořádal turné a přiváděl tak k divadlu nové publikum.

Jeho první menší filmovou rolí byl italský parukář v PYGMALION (1938) s Leslie Howardem, následovaly role ve válečném snímku ICE-COLD IN ALEX (1958), TARZANOVO NEJVĚTŠÍ DOBRODRUŹSTVÍ (1959), hvězdně obsazená DĚLA Z NAVARONE (1961) a slavný LAWRENCE Z ARÁBIE (1962). Za vedlejší roli kardinála v dramatu TISÍC DNŮ S ANNOU (1969) byl nominován an Oskara. Často byl obsazován do postav decentních britských důstojníků, kterým díky vlastním zkušenostem propůjčoval jistý stupeň autenticity, který chyběl “civilním” hercům. Jedním z jeho nejlepších přátel byl herec Alec Guinness (MOST PŘES ŘEKU KWAI, STAR WARS, DOKTOR ŽIVAGO), kterého znal z Old Vic a se kterým si také zahrál v několika filmech, mj. právě v ”Lawrencovi”.

Broadwayský debut přišel v “The Country Wife” v roce 1936. O dvacet let později byl nominován na divadelní cenu Tony za drama “Tamburlaine the Great”. Pozitivní kritiky i cenu Dramatické sekce (Drama Desk Award) pro mimobroadwayskou produkci obdržel za své předvedení ve velmi úspěšné hře Anthonyho Shaffera “Sleuth” . Z televizní tvorby připomeňme “Armchair Theatre” a díl s názvem “The Scent of Fear” (1959), titulní roli Adama Strangea v dramatické sérii “Strange Report” (1969 - 1970) a francouzského generála Villerse v televizní adaptaci KDO JE BOURNE ? / AGENT BEZE JMÉNA (1988) s Richardem Chamberlainem. Namluvil také uznávaný dokumentární seriál o letectví “Reaching for the Skies”.

V roce 1985 byl Quayle uveden do rytířského stavu. Zemřel v říjnu 1989 v Londýně na rakovinu jater. Ženatý byl dvakrát. Jeho první ženou byla herečka Hermione Hannenová (1913-1983) a druhou Dorothy Hysonová, která ho přežila o osm let (1914-1997). S Dorothy měl dvě dcery, Jenny a Rosannu a syna Christophera. Jenny se později také vydala na hereckou dráhu.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.