Lon Chaney Jr.


(Creighton Tull Chaney)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 10.2.1906

Zemřel: † 12.7.1973

Miesto Narodenia: Oklahoma City, Oklahoma, USA

Miesto úmrtí: San Clemente, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Creighton Tull Chaney, neboli Lon Chaney junior, se narodil 10. února 1906 v Oklahoma City a zemřel ve věku 67 let, 12. července 1973. Prožil poměrně nelehké dětství, kvůli rozvodu rodičů a častému stěhování. Jako syn slavného otce se snažil seč to šlo, aby nezůstal jen v jeho stínu. Než se dostal k herectví, vystřídal si pár podřadných prací jako instalatér, řeznický učeň, nebo pracovník na farmě, až se nakonec stal úspěšným ve spotřebitelské společnosti. Vždy ho to ale nejvíce táhlo k otcově profesi. Dokonce studoval make-up a naučil se spoustu technik, kterými se proslavil Lon Chaney senior. Definitivně se do hraní pustil ale až po otcově smrti v roce 1930.

První role byla nepatrná, a to ve snímku GIRL CRAZY. Následovala velká spousta rolí v méně známých filmech, až do roku 1939, kdy si už pod svým pseudonymem (přídavek Jr. Se Chaneymu mimochodem hnusil, ale byl součástí marketingového tahu) zahrál v úspěšné adaptaci Steinbeckova OF MICE AND MEN, kde ztvárnil jednu z hlavních postav – Lennieho Smalla. Tento film si zasloužil čtyři oskarové nominace a pro Lona to byla asi jedna ze dvou nejvýznamnějších rolí.

Ta druhá přišla hned rok poté, kdy ho Universal, v rámci oprášení vzpomínek na klasický němý horor, obsadil jako vlkodlaka. THE WOLF MAN dnes patří do zlatého fondu Universal Horror. Chaney si tak vydobil statut hvězdy, ač se mu nakonec nikdy nepodařilo překonat stín svého otce. Do let padesátých se pouštěl hlavně do nízkorozpočtových hororů (ATOMIC MONSTER, THE MUMMY'S TOMB, GHOST OF FRANKENSTEIN, FRANKENSTEIN MEETS THE WOLF MAN, SON OF DRACULA, INDESTRUCTIBLE MAN, či BUD ABBOTT LOU COSTELLO MEET FRANKENSTEIN) a zahrál si tak s legendami jako Bela Lugosi, Vincent Price, John Carradine, nebo Boris Karloff. Ale současně hrál i v hodnotnějších snímcích, příkladem může být western HIGH NOON (1952) s Gary Cooperem v hlavní roli.

Více a více ale cítil, že je obsazován spíše pro své jméno než co jiného a stal se tak s většinou výše zmíněných herců vyhasínající hvězdou. Vše dohormady nakonec vyústilo v nemoc a problémy s alkoholem, což narušilo i jeho následnou kariéru. Poslední významnější snímek v jeho filmografii je THE HAUNTED PALACE Rogera Cormana (1963), no a úplně poslední DRACULA VS. FRANKENSTEIN z roku 1971.

Dvakrát ženatý a se dvěma syny, Lon Chaney Jr. zemřel v roce 1973 jako hvězda celých generací filmových fanoušků.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.