Bill Murray


(William James Murray)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 21.9.1950

Miesto Narodenia: Wilmette, Illinois, USA

 

...více

Životopis

Bývalá hvězda kultovního pořadu SATURDAY NIGHT LIVE a legendární komik William James Murray se narodil 21. září 1950 ve Willmette v Illinois jako paté z devíti dětí Edwardovi a Lucille Murrayovým. K showbusinessu prvně přičichl spolu se svým starším bratrem Brianem Doyle-Murrayem coby člen chicagské komediální skupiny "Second City". Na plátně Murray debutoval tím, že roku 1975 poskytl svůj hlas jedné z postaviček tarzanovského animáku SHAME OF THE JUNGLE (tohoto projektu se mimo jiné zúčastnil i John Belushi), ale úspěch mu přinesla až kanadská komedie MEATBALLS (1979) v režii Ivana Reitmana, se kterým Murray poté ještě několikrát spolupracoval.

Murray a Reitman se dále blýskli mimořádně vtipnou komedií CADDYSHACK z roku 1980 a vojenskou komedií LAMPASY z roku 1981 ve spolupráci se scénáristou a hercem Haroldem Ramisem. Tyto úspěchy však nebyly nic proti Reitmanově velice úspěšné poctě duchařským filmům GHOSTBUSTERS, která roku1984 převálcovala žebříčky návštěvnosti po celém světě nejen díky promyšlené reklamní kampani, ale i díky účasti Billa Murraye, Dana Aykroyda a Harolda Ramise. Murray je znám svou perfektní schopností improvizace, kterou roku 1982 naprosto skvěle předvedl ve vedlejší roli spolubydlícího Dustina Hoffmana v legendární TOOTSIE Sydneyho Pollacka. Díky své slávě získal vážnou roli v bizarním remaku příběhu W. Somerseta Maughama NA OSTŘÍ NOŽE(1984), který však propadl u diváků i u kritiky.

Murray předvedl výtečný výkon i v cameo roli ve slavném MALÉM KRÁMKU HRŮZ Franka Oze(1986), roku1989 se objevil v GHOSTBUSTERS II a roku 1990 vytvořil svůj režijní debut v nepříliš vtipné komedii RYCHLÁ ZMĚNA, která je remakem starší francouzské BEZVA FINTY. Následujícího roku si však zahrál hlavní postavu hypochondra v brilantní komedii A CO BOB?, na níž podruhé spolupracoval s Frankem Ozem. O dva roky později zahrál dvě výtečné postavy: gangster ve filmu VZTEKLEJ PES A GLORIE (během natáčení tohoto filmu omylem zlomil nos Robertu DeNirovi) a nesnesitelného moderátora předpovědi počasí uvězněného v časové smyčce jediného dne v komedii NA HROMNICE O DEN VÍCE.

Objevil se i v Burtonově snímku ED WOOD (1994), roku 1997 prvně spolupracoval s režisérem Wesem Andersonem na jeho režijním debutu JAK JSEM BALIL UČITELKU, jeho Bosley v CHARLIEHO ANDÍLCÍCH (2000) byl tím nejvtipnějším na celém filmu (ovšem v pokračování se už neobjevil) a roku 2001 se zúčastnil natáčení dalšího Andersonova filmu TAKOVÁ ZVLÁŠTNÍ RODINKA. O dva roky později ho Sofia Coppolová obsadila do role herce Boba Harrise ve svém dramatu ZTRACENO V PŘEKLADU, které bylo velice úspěšné u kritiků a poměrně úspěšné (vzhledem k tomu, že šlo o víceméně nezávislý film) i u diváků. Téhož roku se objevil v dramatu KAFE A CIGÁRA legendárního režiséra Jima Jarmushe, kde si zahrál sám sebe, a roku 2004 ztvárnil hlavní roli oceánografa Stevea Zissoua ve třetím Andersonově filmu ŽIVOT POD VODOU. V originále navíc namluvil animovaného GARFIELDA.

Je otcem šesti dětí, dvou z prvního manželství s Margaret Mickey Kelleyovou a čtyř z druhého s kostymérkou filmu NA HROMNICE O DEN VÍCE Jennifer Butlerovou, se kterou žije dodnes.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.