Fred Olen Ray

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 10.9.1954

Miesto Narodenia: Wellston, Ohio, USA

 

...více

Životopis

Přičinlivá céčkářská perlorodka Fred Olen Ray, producent, režisér a scenárista stojící za všeříkajícími tituly HOLLYWOOD CHAINSAW HOOKERS či HVĚZDNÝ KRIMINÁL: ÚTĚK, patří mezi nechvalně známé veleplodné céčkové legendy jako Jim Wynorski či Lloyd A. Simandl. Ray je ale lepší - ve své filmografii na ČSFD disponuje hned 12 černě ohodnocenými filmy, což je ze zmíněných sračkotvůrců nejvíc (Wynorski 11, Simandl pouze 4). Stejným počtem se může pochlubit pouze Albert Pyun.

Obzvlášť s Wynorskim má hodně společného – i on se často ukrývá pod nejrůznějšími pseudonymy, např. pod svým wrestlerským (je profesionální wrestler) uměleckým jménem (Fabulous) Freddie Valentine, a také si ve svých filmech rád dopřává camea (a dopřává je i kámoši Wynorskému). Oba navíc v 90. letech praktikovali stejnou žánrovou turistiku – přes komedie a erotické thrillery k akčním filmům a zvířecím hororům. Společnou rukou pak natočili komedie SCREAM QUEEN HOT TUBE PARTY a OSTROV AMAZONEK.

Ray se narodil v Ohiu, ale vyrůstal na Floridě, kde také režíroval své první filmy než se přestěhoval do Jižní Kalifornie, aby byl blíž filmovému průmyslu. U filmu začínal na konci 70. let, kdy debutoval černobílým hororem BRAIN LEECHES (ano správně, Mozkové pijavice). V 80. letech se držel hlavně hororů o zlu přicházejícím z vesmíru (např. BIOHAZARD, kde si ústřední kosmickou nestvůru zahrál jeho pětiletý syn, nebo u nás uvedený TEMNÝ VESMÍR aj.) a akčních filmů (OZBROJENÁ ODPOVĚĎ, CYCLONE aj.).

Mnohé z jeho raných děl sloužily pro rychlou spotřebu v autokinech a tzv. grindhousech, pokoutních kinech promítajících ten nejhorší ultralaciný škvár plný sexu a násilí. Pár jeho filmů to dotáhlo i do normálních kin, zatímco dnes putují všechny rovnou na DVD (Ray je hlavou distribuční společnosti Retromedia) nebo na kabelovku. Celá 90. léta točil průměrně 5 filmů ročně, jeho rekord pak byl devět filmů v roce 1997. Často obsazuje herce Richarda Gabai a bývalou Penthouse Pet a pornoherečku Michelle Bauer.

Na přelomu 80. a 90. let se začal orientovat i na komedie (BEVERLY HILLS VAMPIRE, ŠÉF MAFIE), s úspěchem si vyzkoušel také erotický thriller (INNER SANCTUM I. a II., POSEDLOST NOCI) a dokonce i western (SHOOTER s Michaelem Dudikoffem). V druhé polovině 90. let se začal zaměřovat na akční filmy (ÚTOK NA PONORKU II: KLAMNÝ CÍL, INFERNO, AGENT aj.), rodinné komedie (NEVIDITELNÁ MAMINKA, VÁNOČNÍ PŘEKVAPENÍ) a zvířecí horory (HADÍ STISK, SKLENĚNÁ PAST).
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.