Harry Morgan


(Harry Bratsburg)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 10.4.1915

Zemřel: † 7.12.2011

Miesto Narodenia: Detroit, Michigan, USA

Miesto úmrtí: Los Angeles, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Americký herec Harry Morgan se narodil 10. dubna 1915 v americkém městě Detroit ve státě Michigan jako Harry Bratsburg do rodiny mechanika pocházejícího z Norska Henry Bratsburga a jeho ženy Anny Olsenové, původem ze Švédska. Roku 1933 vystudoval Muskegon High School a krátce se živil jako prodavač. Původně studoval práva na University of Chicago (1935 – 1937), nakonec se rozhodl pro hereckou dráhu (ač měřil pouhých 168 cm).

Ještě pod svým původním jménem vystupoval od roku 1937 v newyorském Group Theatre a na Broadway. V létě vystupoval v Pine Brook Country Club ve městě Nichols v Connecticutu. Na Broadway se objevil mj. ve hře „Golden Boy“.

V roce 1942 začala jeho úspěšná, plodná a mnohaletá filmová práce. Získal smlouvu se společností 20th Century Fox a začal se na plátně objevovat v menších rolích jako Henry Morgan (od 50. let se vrátil zpátky ke jménu Harry Morgan, aby nebyl zaměňován za herce Henryho Morgana, 1915 – 1994). Debutoval jako Mouthy ve filmu TO THE SHORES OF TRIPOLI (1942) režiséra Bruce Humberstonea.

Od roku 1942 hrál ročně i v několika titulech, jeho role později začaly přibývat na důležitosti. Harry Morgan se ještě v roce 1942 objevil ve snímcích THE LOVES OF EDGAR ALLAN POE (Ebenezer Burling), THE OMAHA TRAIL (Nat) a ORCHESTRA WIVES (Cully Anderson).

Postupně se objevoval např. ve filmech THE OX – BOW INCIDENT / JÍZDA DO OX – BOW (Art Croft), A BELL FOR ADANO / ZVON PRO ADANO (voják Abel), DARK CITY (voják), HIGH NOON / V PRAVÉ POLEDNE (Sam Fuller), THE FAR COUNTRY / VZDÁLENÁ ZEMĚ (Ketchum), THE GLENN MILLER STORY / PŘÍBĚH GLENNA MILLERA (MacGregor), INHERIT THE WIND / KDO SEJE VÍTR (soudce Coffey), HOW THE WEST WAS WON / JAK BYL DOBYT ZÁPAD (generál Grant), WHAT DID YOU DO IN THE WAR, DADDY? / CO JSI DĚLAL ZA VÁLKY, TAŤKO? (major Pott), SUPPORT YOUR LOCAL SHERIFF! / PODPORUJTE SVÉHO ŠERIFA! (Olly Perkins), SUPPORT YOUR LOCAL GUNFIGHTER / PODPORUJTE SVÉHO PISTOLNÍKA! (Taylor) a nebo VIVA MAX! (šéf policie Sylvester).

Od 70. let, kdy pracoval především pro televizi, se objevoval na filmovém plátně řidčeji. Až do 90. let se divákům představil jako Homer McCoy (THE APPLE DUMPLING GANG / KNEDLÍKOVÝ GANG), Marshall Thibido (THE SHOOTIST / STŘELEC), kapitán Bill Gannon (DRAGNET / ZÁTAH) i Sol Rubins (FAMILY PLAN / POPLACH V SKAUTSKÉM TÁBOŘE).

Zcela naposledy po téměř šedesátileté filmové kariéře se uvedl jako Dr. Chandler v krátkém snímku Lance Larsona CROSSWALK (1999). Pravidelně se zjevoval též v televizních filmech (THE BASTARD, 14 GOING ON 30 / CESTA K DOSPĚLOSTI, THE INCIDENT / INCIDENT či INCIENT IN A SMALL TOWN / INCIDENT NA MALÉM MĚSTĚ).

Harry Morgan byl častým hostujícím hercem v různých seriálech (třeba DECEMBER BRIDE, DRAGNET 1967, HEC RAMSEY, ROOTS / KOŘENY, THE SIMPSONS / SIMPSONOVI, 3RD ROCK FROM THE SUN / TAKOVÍ NORMÁLNÍ MIMOZEMŠŤANÉ a další).

Po hostování v úloze bláznivého generálmajora Bartforda Hamiltona Steela v epizodě THE GENERAL FLIPPED AT DAWN / GENERÁL SE ZBLÁZNIL ZA ÚSVITU (1974) z válečného seriálu M*A*S*H získal od další sezóny Morgan stálou smlouvu na nově příchozího velitele tábora, rozšafného plukovníka MUDr. Shermana T. Pottera, kterého hrál až do konce seriálu v letech 1975 – 1983 a zajistil mu celosvětovou popularitu (i účinkování v pokračování AFTER MASH).

Ojediněle se věnoval režisérské práci, když režíroval několik epizod v šesti seriálech (mj. ADAM – 12, THE D. A., HEC RAMSEY, M*A*S*H). Kromě několika nominací (Directors Guild of America a EMMY) získal jednu Cenu EMMY (1980) za výkon v roli plukovníka Pottera (M*A*S*H), Golden Boot (1998) a TV Land Award (2006). Od roku 2002 se kvůli věku definitivně stáhl do ústraní (a účinkoval už pouze v dokumentech).

V letech 1940 – 1985 byl ženatý s Eileen Detchon a měl s ní čtyři syny, podruhé byl ženatý za Barbaru Bushman (1986 – 2011), vnučku herce Francise X. Bushmana (1883 – 1966). Jeho synem byl filmový producent Christopher Morgan (*1942). Herec Harry Morgan zemřel na zápal plic 7. prosince 2011 ve svém kalifornském domě v Brentwoodu v americkém městě Los Angeles ve věku vysokých šestadevadesáti let.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.