Lina Romay


(Rosa María Almirall Martínez)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 25.6.1954

Zemřel: † 15.2.2012

Miesto Narodenia: Barcelona, Katalánsko, Španělsko

Miesto úmrtí: Málaga, Andalusie, Španělsko

 

...více

Životopis

Lina Romay se narodila 25. června 1954 v Barceloně jako Rosa María Almirall Martínez. Lina Romay je nejznámnější jméno této herečky, i když pseudonymů používala velmi mnoho. Pro příklad: Jane Morgan, Candice Coster, Betty Carter, Lulu Laverne a další. Lina Romay je jméno, které si vzala po mexicko-americké krásné herečce a jazzové zpěvačce (16.1.1919-17.12.2010). Tak i když se narodila o 35 let dříve, nakonec zemřela pouze o dva roky dříve než španělská herečka.

Umělecký a herecký život Liny je neoddělitelně spjatý s režisérem Jesúsem Francem (12.5.1930-2.4.2013), který byl jejím dlouholetým životním partnerem a nakonec se po dlouhé době, 25.4.2008, stali manžely. Na otázku zda byl obřad v kostele odpověděla Lina stručně: „Bože, ne! Jen úředně, razítko na papíře".

Jesús Franco je proslavený zejména filmy s erotickou tématikou a různými sexuálními úchylkami. Ve svých snímcích kladl vždy důraz na nepřerušované záběry nahých žen, pokud možno nějakým způsobem trpících. Ve většině případech se v jeho erotických filmech či hororech objevuje právě Lina. Ta se po boku manžela, v té době ještě jen přítele, v osmdesátých letech postavila nejen před kameru, ale vyzkoušela si i režii. Jednalo se o více než deset snímků. Jako herečka se kromě hororů a erotických filmů objevovala také v komediích či snímcích dobrodružných. Za svou kariéru vytvořila více než 120 rolí, i když nutno uznat, že některé filmy byly opravdu více než „béčkové".

Lina se po maturitě věnovala studiu umění a začala hrát v divadelních představeních. Studovala na „Scuola d'arte Massana" a pro film si jí vyhlédl v šestnácti letech v amatérské katalánské divadelní společnosti právě Jesús Franco. Velmi mladá se provdala za herce a fotografa Raymonda Hardyho, ale brzy se rozvedli. Již od počátku kariéry se stala jednou z hlavních Francových hereček. Jako další významnou herečku těchto filmů můžeme uvést Soledad Mirandu (9.7.1943-18.8.1970).

Poprvé se před kamerou Lina objevuje roku 1972 v roli cikánské dívky Esmeraldy ve filmu LA MALDICIÓN DE FRANKENSTEIN. V době manželství s Raymondem už Lina obdivovala Jesúse a pro zajímavost tato trojice spolu často natáčela. Jesús režíruje a Lina s Raymondem spolu hrají ve filmech jako TENDRE ET PERVERSE EMANUELLE (1973), LES POSSÉDÉES DU DIABLE (1974) či DES DIAMANTS POUR L´ENFER (1975). Snímek, kde Jesús naplno využívá sadistických scén, mučení a perverze je film BARBED WIRE DOLLS (1975), známý také pod názvem FRAUENGEFÄNGNIS. Maria de Guerra (Lina) je v tomto snímku odsouzena na doživotí za vraždu svého otce, který jí chtěl znásilnit. Maria trpí pod sadistickou lesbickou dozorkyní a svádí ošetřovatele, kterého nakonec zabije, aby mohla utéct. Rovněž zde se objevuje Raymond a to v roli Josého. Rovněž spolu natáčeli film LES AVALEUSES čili FEMALE VAMPIRE (1973), kde Lina hrála roli Iriny von Karstein, upírky, která má sex jak s muži, tak s ženami. Tento film je zlomovým momentem vztahu Liny a Jesúse.

Další známý film ve kterém jsme mohli Linu vidět,  je JACK THE RIPPER (1976), kde hrála jednu z pronásledovaných obětí Jacka Rozparovače (Klaus Kinski), oplzlou prostitutku Mariku. Naposledy se ve filmu objevila roku 2010, kdy jako Alma Pereira hrála ve filmu PAULA-PAULA. Svou nahotu ukazovala ve filmech i ke konci kariéry a nikdy se za své tělo stydět nemusela.
V rozhovorech se Lina přiznala že je exhibicionistka a nedělalo jí problém natáčet orální sex či lesbickou lásku, to vše se týkalo filmu či focení. Její nahé fotografie se objevovaly v časopisech jako Cinema X či Sex Stars System. V reálném životě prý byla Lina celkem radikální opak své divoké osobnosti z obrazovky. Byla velmi tichá a skromná a obvykle nosila nevkusné oblečení. Lina se nerada dívala na filmy ve kterých hrála, ale některé filmy Jesúse zkoukla ráda.

Malaga v Andalusii se stala místem, kde Lina 15. února 2012, v poměrně mladém věku 57 let, zemřela ve svém domě na následky rakoviny. Její manžel Jesús jí přežil o něco více než jeden rok.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.