Maureen O'Sullivan


(Maureen Paula O'Sullivan)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (1 hlas)

Herec,   

Narodený: 17.5.1911

Zemřel: † 23.6.1998

Miesto Narodenia: Boyle, County Roscommon, Irsko

Miesto úmrtí: Scottsdale, Arizona, USA

 

...více

Životopis

Maureen Paula O'Sullivan se narodila v Boyle, Rocsommon – Irsko dne 17. 5. 1911. Otec Charles Joseph O'Sullivan byl důstojníkem v Connaught Rangers. Byla to anglicko-irská bojová složka, která válčila v první světové válce. Matka se jmenovala Mary Lovett Fraserová-O´Sullivanová. Maureen chodila do klášterní školy v Dublinu, do konventu ve Sacred Heart-Roehampton v Londýně, a poté i v Paříži. Jako zajímavost uvádím, že Maureen si hodně dlouhou dobu přála stát pilotem a létat s letadlem. Z doby svých dalších studií si získala kamarádku, a ne ledajakou, později se také ona stala velkou filmovou hvězdou. Byla to filmová a divadelní herečka Vivien Leigh, později manželka herce Laurence Oliviera, známá jako představitelka krásné, zelenooké Scarlett O´Hara, z dvoudílného filmu Sever a jih. Po ukončení studia odjíždí zpět do Irska. V Dublinu, se setkala s režisérem Frankem Borzage, který hledal nové tváře pro spol. Fox, a ten jí pozval do Hollywoodu.

O pár měsíců později přijela Maureen do Hollywoodu v doprovodu své matky v roce 1930. Její tvář, výraz i hlas se kameře, ale i zvukové aparatuře líbil tak, že natočila pro Fox sadu šesti filmových komedií (např. PRINCEZNA A INSTALATÉR, a THAT ITS LONDON – Tak to je Londýn), s tím, že Fox jí nebránil ve spolupráci s jinou společností a jinými ateliéry v Hollywoodu. Takže už v roce 1932 podepisuje další smlouvu, tentokrát s MGM. Irving Thalberg jí připravil naprostou lahůdku – hrát Jane Poterovou v připravovaném filmu TARZAN, OPIČÍ MUŽ, podle románu E.R.Burroughse, se světovým a olympijským mistrem v plavání Johnny Weissmullerem, který měl hrát roli Tarzana. Spolu pak pro obrovský úspěch natočili pět dalších filmů.

Je známo, že Maureen byla u všech společností, kde hrála nejen velice oblíbená pro svou čestnost, milé a bezelstné chování, které ji kupodivu v tomto dravčím průmyslu lidé vraceli téměř s úctou, ale proto, že byla ochotna kdykoliv komukoliv pomoci. Filmy o Tarzanovi jen rozšířily její popularitu u diváků, a kritika se shodovala na tom, že i díky její postavě Jane byly všechny příběhy herecky i lidsky velmi zajímavé. Většina lidí souhlasila s tím, že tyto filmy by nebyly ani zdaleka tak úspěšné, pokud by nebylo jejího jemného talentu, o její kráse nemluvě. Maureen byla více než jen Jane Parker ve filmech o Tarzanovi, byla skvělá herečka, a právě tak skvěle působila i ve filmech – namátkou - DAVID COPPERFIELD, ANNA KARENINA, nebo v PÝCHA A PŘEDSUDEK podle spisovatelky Jane Austen.

V roce 1936 se provdala za australského spisovatele Johna Farrowa, který získal mimořádné světové ocenění jako autor knihy o "Historii papežství", za knihu "Život Thomase Morea", a nebo Tahitsko-anglický slovník. Po dotáčce posledního společného 6 dílu Tarzana požádala Maureen o uvolnění ze smlouvy, aby se mohla postarat o těžce nemocného manžela. Ono není nikdy snadné přerušit svou kariéru a práci, kterou máme rádi, odejít z lukrativního místa, ale udělala to proto, že chtěla věnovat více času svému muži. Měli spolu sedm dětí: Michaela, Patricka, Mariu-Miu Farrow, Johna,Theresu-Tisa, Prudance, Stephanie Farrow. Později pokračovala už zvolna a občas ve filmu i v televizi a začala podnikat v provozování poradenské a svatební služby, kterou zaštítila svým nepřekonatelným šarmem. Firma měla název The Wediquette International.

Kariéra křehké a přesto tolik silné osobnosti Maureen O´Sullivan trvala 60 let. Účinkovala na Broadwayi, hraje v pokročilém věku po boku své dcery Mii Farow ve filmech Woodyho Allana, poměrně velkou roli dostala také ve filmu PEGGYY SUE SE VDÁVÁ, anebo v TV seriálu o manželích Hartových s Robertem Wagnerem a Stefanií Powers v HART TO HART, detektivním seriálu o bohatých manželích, řešících řady kriminálních případů na vlastní vrub – u nás se jmenoval - Tvrdě, ….ale srdečně.

Maureen O´Sullivan – Farow, Crushingová, zemřela ve Scottsdale, Arizona dne 23. 6.1998 ve věku 87 na infarkt. Po sobě zanechala druhého milujícího manžela Jima Cruschinga, se kterým žila v letech 1983 – 1998, šest dětí, 32 vnoučat a 14 pravnuků……Šťastná to žena.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.