Zdeněk Liška

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,  Skladateľ,

Narodený: 16.3.1922

Zemřel: † 13.7.1983

Miesto Narodenia: Smečno u Kladna, Československo,

Miesto úmrtí: Praha, Československo

 

...více

Životopis

Jeden z našich nejlepších filmových hudebních skladatelů Zdeněk Liška se narodil 16. března 1922 v obci Smečno u Kladna. K hudbě projevoval sklony už odmalička a v letech 1938 – 1944 studoval na pražské Konzervatoři u profesorů Rudolfa Karla, Otakara Šíny a Karla Janečka. Do konce války se živil jako dirigent amatérské filharmonie ve Slaném (1944 – 1945), skládal koncertní hudbu i hudbu k písním. Po okupaci se stal jedním z prvních skladatelů, kteří se plně zaměřili na komponování filmové hudby.

Stal se skladatelem ve Filmovém studiu ve Zlíně, kde žil a působil dlouhá léta. Poprvé složil hudbu pro Holubův dokumentární film PŘÍSTAV V SRDCI EVROPY (1945). Ve Zlíně se podílel na rozličných krátkých, dokumentárních, cestopisných a animovaných snímcích (ZLATOVLÁSKA, DEVĚT KUŘÁTEK, POKLAD PTAČÍHO OSTROVA, ET CETRA, BYT, RAKVIČKÁRNA, DON ŠAJN, Z ARGENTINY DO MEXIKA, AFRIKA atd., atd.) našich nejlepších tvůrců (Jan Švankmajer, Hermína Týrlová, Karel Zeman, cestovatelé Hanzelka a Zikmund aj.). Bylo proto otázkou času, kdy si ho nalezne i český hraný film.

Hudba Zdeňka Lišky nebyla nikdy jen tak obyčejná, nezajímavá nebo jen ilustrativní. Vyznačovala se vysokou úrovní světového významu, krásnou instrumentací a skvělou rytmikou. Liška se nikdy nebál experimentovat, dokázal složit cokoliv, ať již vážnou hudbu pro historické filmy, poetickou pro milostné filmy, moderní i dramatickou pro různé kriminálky, psychologické snímky a historické rekonstrukce a elektronickou pro různé Sci – Fi a fantasy filmy. Neváhal využít každý hudební nástroj či chorálový sbor.

Poprvé složil filmovou hudbu pro Cikánovu komedii PÁRA NAD HRNCEM (1950). O sedm let později se začal filmu věnovat častěji, přestěhoval se do Prahy a komponoval vždy originální a nikdy ne stejnou hudbu průměrně pro víc jak pět filmů ročně. Jeho hudba byla často to jediné, co na filmu bylo zajímavé. Spolupracoval s našimi nejvýznamnějšími režiséry: slavným Martinem Fričem (LIDÉ Z MARINGOTEK), Františkem Vláčilem (HOLUBICE, ĎÁBLOVA PAST, MARKETA LAZAROVÁ, UDOLÍ VČEL, ADELHEID, DÝM BRAMBOROVÉ NATĚ, STÍNY HORKÉHO LÉTA), Jiřím Krejčíkem (VYŠŠÍ PRINCIP, BOŽSKÁ EMA), Věrou Chytilovou (OVOCE STROMŮ RAJSKÝCH JÍME), Zdeňkem Podskalským (KAM ČERT NEMŮŽE, SPADLA S MESÍCE), Oldřichem Lipským (MUŽ Z PRVNÍHO STOLETÍ, JÁCHYME, HOĎ HO DO STROJE!), Jurajem Herzem (SBĚRNÉ SUROVOSTI, SPALOVAČ MRTVOL), Otakarem Vávrou (DNY ZRADY, SOKOLOVO, OSVOBOZENÍ PRAHY, PŘÍBĚH LÁSKY A CTI), Karlem Kachyňou (SETKÁNÍ V ČERVENCI, MALÁ MOŘSKÁ VÍLA, ČEKÁNÍ NA DÉŠŤ), Jindřichem Polákem (IKARIE XB 1) a nebo Jiřím Sequensem (POKUS O VRAŽDU, KRONIKA ŽHAVÉHO LÉTA, RUKOJMÍ V BELLA VISTA) apod. Naposledy diváci jeho hudbu slyšeli u Sci – Fi filmu KAM ZMIZEL KURÝR (1981) Otakara Fuky.

Často spolupracoval i se slovenskými filmaři (VTÁČKOVIA, SIROTY A BLÁZNI, ORLIE PIERKO, ĽALIE POĽNÉ, TANGO PRO MEDVĚĎA, DOSŤ DOBRÍ CHLAPI, SMRŤ ŠITÁ NA MIERU) či se zahraničím, např. s německým režisérem Kurtem Hoffmannem (DŮM V KAPROVÉ ULICI) nebo s Iránem. Kvalitní byla taktéž Liškova spolupráce s Československou televizí (inscenace SPRAVEDLNOST PRO SELVINA, KAM SLUNCE NECHODÍ, Sequensovy seriály HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PRAŽSKÉHO a 30 PŘÍPADŮ MAJORA ZEMENA či Sokolovského politicky angažovaný seriál NEJMLADŠÍ Z RODU HAMRŮ).

Za svou fenomenální hudbu získal řadu festivalových a státních ocenění. Za spolupráci na Kinoautomatu obdržel Státní cenu Klementa Gottwalda (1968). Za hudbu k filmu DŮM V KAPROVÉ ULICI obdržel na Berlinale Zlatý filmový pásek (1965), Hlavní cenu SNHD (1967, 1968) za RAKVIČKÁRNU, MARKETU LAZAROVOU a HLÍDAČE SNU, Trilobit (1966) za film RAKVIČKÁRNA, a za film MALÁ MOŘSKÁ VÍLÁ Zlatý koptský kříž (1977) na Mezinárodním filmovém festivalu v egyptské Káhiře.

Zdeněk Liška byl skutečně zajímavá osobnost, byl svobodomyslný a velmi svérázný, nesnášel publicitu a hrál na několik hudebních nástrojů (trubka, trombón, harmonika, klavír a housle) a byl dvakrát ženatý. Každoročně vytížený hudební skladatel Zdeněk Liška, kterýžto má na svém kontě více jak 300 filmů, musel kvůli cukrovce a jiným zdravotním problémům ke konci 70. let čím dál tím častěji odmítat nabídky a práci. Zemřel bez většího ohlasu 13. července 1983 v Praze ve věku jednašedesáti let.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.